Interiér

Finanční plán rekonstrukce interiéru – s čím byste měli při jeho tvorbě počítat?

Když se pustíte do rekonstrukce interiéru, zaručeně se neobejdete bez podrobného finančního plánu. Jedině s ním se dokážete připravit s předstihem na vyšší výdaje, nebo popřípadě seženete nový zdroj financování. 

Každopádně tvorba takového plánu není žádná hračka. Proto jsme pro vás připravili menší manuál, jak byste měli v ideálním případě postupovat.

V první řadě se zaměřte na zdroj financování

Rekonstrukce je náročná nejen z hlediska práce a času, ale i po finanční stránce. Právě finance by měly být při plánování rekonstrukce prvním parametrem, na který se zaměříte. Pro přesný finanční plán budete samozřejmě potřebovat podrobnou kalkulaci rekonstrukce – i přesto si ale můžete začít mapovat prostředí a hledat možné zdroje financování.

Opravdu málokomu se v současnosti podaří vydělat tolik peněz, že by byl schopný financovat s přehledem celou rekonstrukci. Trn z paty vám mohou vytrhnout vaše úspory či stavební spoření, na které většina Čechů nedá dopustit. Pozor si dejte, pokud budete chtít smlouvu vypovědět před uplynutím šestileté lhůty – v takovém případě přijdete o celý státní příspěvek.

Jestliže žádnými úsporami nedisponujete, budete si muset pravděpodobně dříve či později sjednat úvěr. I u menších rekonstrukcí se totiž mohou vyskytnout různé komplikace, kvůli kterým budete muset svůj rozpočet navýšit – v průměru skutečné náklady překročí finanční plán o 20 %.

Ceny úvěrů se u jednotlivých poskytovatelů mohou lišit i o stovky korun, a proto není od věci si nejprve udělat menší průzkum nabídek. To může zabrat spoustu času i práce, čemuž se ale můžete vyhnout, pokud si na pomoc přizvete odborníky v tomto oboru.

Obrátit se můžete i na online srovnávače půjček, které vám během chvilky vygenerují všechny aktuální nabídky od různých poskytovatelů. Jejich prostřednictvím můžete jednoduše porovnat dostupné půjčky a vybrat si z nich tu nejvýhodnější. Tuto službu poskytuje například finanční web Bezvamoney.cz.

Naplánujte si rekonstrukci do posledního puntíku

Abyste si mohli vypracovat opravdu kvalitní finanční plán, budete muset nejprve naplánovat samotnou rekonstrukci. V první řadě je důležitý zejména její rozsah, který rozhodne o tom, v jaké cenové relaci se budete zhruba pohybovat.

Nejdražší bude rozhodně kompletní rekonstrukce, ve které budou zahrnuty nejen povrchové úpravy interiéru, ale například také zásahy do odpadů či rozvodů elektrického proudu. V takovou chvíli je lepší zvážit možnost sjednat si hypoteční úvěr. Pokud už víte, co přesně budete chtít rekonstruovat, popřemýšlejte i nad tím, jaké kroky budete muset podniknout.

Konkrétně se zaměřte na to, kdo všechno bude muset být součástí rekonstrukce. Budete potřebovat projektanta, nebo elektrikáře? Budete schopni rekonstrukci zvládnout svépomocí? Na všechny tyto otázky si budete muset odpovědět ještě předtím, než se pustíte do práce.

V souvislosti s tím si vypracujte i jednoduchý harmonogram rekonstrukce, podle kterého budete moci přerozdělit své finanční prostředky. Většina menších projektů se v tom nejlepším případě protáhne na několik týdnů až měsíců. Rozsáhlejší rekonstrukce pak mohou trvat i rok nebo dokonce déle.

Při přípravě finančního plánu nezapomeňte na byrokracii

Posledním krokem je tvorba samotného finančního plánu, podle kterého budete moci odhadnout, kolik peněz si budete muset ve skutečnosti půjčit. Při tvoření zohledněte všechny aspekty, které jsou s rekonstrukcí spojené.

Patřit sem budou použité materiály, náklady na jejich dopravu, různé poplatky či odměna za práci řemeslníků. Jestliže se rozhodnete pustit se do rekonstrukce svépomocí, budete do plánu muset zahrnout i případný pronájem nářadí a jiné techniky.

Počítejte ale i s byrokracií, které se bohužel nevyhnete ani během rekonstrukce. Některé zásahy do domu i bytu vyžadují příslušná povolení. Jednoduchá nemusí být ani spolupráce se sousedy, kteří budou muset snášet všudypřítomný hluk přicházející ze stavby.

Myslete tedy na vše dopředu a připravte se i na takové situace, jako jsou stížnosti sousedů. V případě, že nebudete mít potřebná povolení, by vás totiž mohly dostat i do pořádného maléru. Kromě toho při tvorbě finančního plánu nezapomeňte ani na finanční rezervu, která by ideálně měla tvořit přibližně 25 % z celkového rozpočtu.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *