Osázeli jste květináče a truhlíky balkónovkami a letničkami, ale váš balkon ještě není rozkvetlý tak, jak byste chtěli? Podívejte se, jak vytvoříte kvetoucí oázu klidu. Máme pro vás pár užitečných tipů a rad.
Květiny musí být zasazeny v dostatečně velkých nádobách, aby měly kam kořenit a zbytečně rychle se v nich nevysušovala zemina. Pokud jste zvolili vhodný substrát, stačí si už jen pohlídat zálivku a hnojení. S plastovými nádobami se lépe manipuluje než s hliněnými. Černé se však mohou na slunci přehřívat, proto jsou lepší světlejší odstíny. V terakotových a hliněných květináčích se kořeny přehřívají méně, ale nádoby jsou těžší, hůře se přemisťují, mohou se poškodit a prasknout. Také se z nich odpařuje více vody. Výborné jsou samozavlažovací nádoby. Květy budou mít sytou barvu, pokud mají dostatek sluníčka.
Výběr hnojiva a hnojení
Správná výživa je pro rostliny důležitá. Ideální je, když přimícháte dlouhodobě působící hnojivo při sázení do zeminy. Pokud jste to neudělali, musíte to dohnat pravidelným hnojením speciálním hnojivem pro bohaté kvetení. Můžete volit kapalnou nebo krystalickou formu hnojiva na balonové rostliny. Jak často hnojit a jakou zvolit koncentraci zjistíte přímo na obalu každého hnojiva. Pro záplavu květů doporučuje přihnojovat při každé zálivce, nebo alespoň 1x týdně.
Pravidelná zálivka
Pro dostatečné rozvinutí kořenového systémy rostlin je od začátku hodně zalévejte v delším intervalu. Postačí 1x až 2x týdně podle toho, jak moc pálí slunce. Jakmile rostliny zakoření, zalévejte ji podle počasí, nejlépe ráno nebo večer, když už zapadne slunce. Udržujte substrát stále vlhký. Zemina nesmí být příliš vyschlá, ale ani zbytečně přemokřená. Nejlepší je zalévání dešťovou vodou. Frekvenci zalévání snížíte pomocí výše zmíněných samozavlažovacích truhlíků a květináčů, do kterých není třeba dolévat vodu tak často. Mají mnohem větší misku a voda vzlíná přes knoty.
Jak na bohatou záplavu květů
Rostliny zaštipujte, nejlépe na výšku 15 cm, aby se rozkošatili a bohatě kvetly. Tvrdá voda způsobuje nedostatek železa a rostliny trpí chlorózou, při které jim žloutnou listy. Přidejte sírany nebo cheláty železa v hnojivu. Je třeba odštipovat zvadlé květy a žloutnoucí listy. Rostliny se pak zbytečně nevyčerpávají tvorbou semen a tvoří poupata a květy.