Nevíte, jaký typ odsavače par neboli digestoře zvolit? Podívejte se, jaká zvážit kritéria při jejím výběru a na co se nezapomenout zaměřit.
Nejprve zvažte umístění. Pokud je třeba dát skříňku nad varnou deskou, nemůžete použít komínové odsavače. U vestavných a výsuvných odsavačů počítejte i s motorovou částí. Odsavač můžete umístit i do rohu nebo středu místnosti.
Bez odtahu do komína
Pokud nemáme možnost odtahu par do komína, zvolte digestoře s funkcí recirkulace, která zajišťuje návrat vyčištěného a přefiltrovaného vzduchu zpět do místnosti. Musí obsahovat uhlíkový filtr, který pohltí pachy. Po ½ roce je nutné ho vyměnit. Uhlíkový filtr snižuje výkon odsavače asi o 20 % a časem i o víc. Při recirkulačním provozu nedochází sice k úniku tepla, ale neodstraní se vodní páry a některé zplodiny ze spalování plynu.
Umístění digestoře
Důležité je také umístit digestoř do správné výšky. Vzdálenost od horní desky varného centra má být 65 až 70 cm. Pokud je moc vysoko, účinnost odsávání se sníží a pokud je níž, může se poškodit teplem.
Průměr odtahového potrubí
Špatný průměr potrubí a montáž, nebo mnoho překážek, jako mřížky a záhyby, ubere až ½ výkonu a zvýší hlučnost. U potrubí vedeného svisle přes střechu může unikat teplo a kondenzovat páry. Odtah má vést nejkratší cestou přes boční zeď. Pokud to nejde, zvolte větší potrubí. Ukončete ho venkovní mřížkou a zpětnou klapkou. Čím silnější motor, tím větší průměr odtahu. U slabšího motoru volte průměr 150 mm, u středního výkonu kolem 400 m3/h průměr 125 mm a kolem 200 m3/h odtah 100 mm.
Výkon digestoře
Kapacita odtahu odsavače se volí podle velikosti místnosti v m3. Měl by umět 5 až 8 výměn vzduchu za hodinu a nepřesáhnout hladinu hlučnosti nad 55 decibelů. Na kuchyň v paneláku stačí 200 až 300 m3/hod. Na plochu 25 m2 a výšku stropu 2,5 m pak 320 až 500m3. Na větší plochy sledujte hodnotu přes 700 m3/hod. Zapněte vždy digestoř 5 minut před vařením a vypněte 5 až 10 minut po skončení vaření.