Jak položit linoleum svépomocí?

Linoleum neboli lino je podlahová krytina z přírodních materiálů. Tvoří jej lněný olej, uhličitan vápenatý, kalafuna, korková drť a dřevitá moučka. Tato alternativa PVC podlahové krytiny je vyrobena z obnovitelných materiálů a rozhodně neztrácí kouzlo.

Pokud jste se rozhodli linoleum položit svépomocí, podívejte se, jak při pokládce lina postupovat a na co si dávat během práce pozor. Určitě nepodceňte ani přípravu. Pokládka lina v rolích je náročnější než pokládka dílců. Postup pokládky je stejný, jako třeba u vinylové podlahy v rolích.

Co budete potřebovat k položení linolea

  • ostrý nůž s rovnou a zahnutou čepelí
  • ocelové pravítko
  • přítlačný válec
  • zubovou špachtli
  • ruční frézku
  • horkovzdušnou svářečku
  • lepidlo
  • svařovací šňůry

Příprava podkladu pro pokládku

Pro snadnou pokládku linolea je potřeba dobře srovnat a kvalitně připravit podklad. Podklad tedy musí být zejména rovný, suchý, čistý, bez jakýchkoliv nečistot, ostrých výstupků a hrbolů, důkladně zbavený veškeré mastnoty, prachu a hrubých částic. Navíc by měl mít podklad i maximální tolerovanou vlhkost, která je uvedena v technickém listu vybraného výrobku. Pokud je vlhkost vyšší, musíte nechat podklad nejprve důkladně vyschnout.

Podmínky pro pokládku linolea

Linoleum se může pokládat při teplotě dosahující alespoň 18 °C a vlhkosti vzduchu maximálně 70 %. Pokud máte v podlaze zabudované podlahové topení, musíte jej nejen během pokládky, ale také alespoň 48 hodin před a po pokládce lina vypnout.

Jak postupovat při pokládce

Nejprve si rozvrhněte rozložení lina v místnosti tak, aby vám u některého z okrajů místnosti nezůstal pruh široký třeba jen pár centimetrů a nabyly vidět spáry na tom nejfrekventovanějším místě. Podlahová krytina by měla být vycentrovaná a na všech okrajích místnosti by měly zůstat stejně široké pruhy.

Postup při lepení linolea

Linoleum se k podkladu lepí. Speciální lepidlo určené k lepení linolea se aplikuje přímo na podlahu ozubenou špachtlí tak, aby bylo rovnoměrně rozvrstvené a při pokládce linolea se vám nikde nevytlačovalo. Lepidlo se nanáší podle návodu v technickém listu nebo na obalu výrobku. Natřete vždy jen takovou plochu, kterou jste v zápětí schopni položit, protože rychle tvrdne a těžce se pak odstraňuje. Při pokládce linolea vytlačujte vzduchové bubliny směrem od středu k okrajům.

Postup při svařování a závěrečné ošetření

Položené role linolea se k sobě navzájem vždy svařují, aby vytvořily rovný, celistvý a současně i vodotěsný povrch. Ke svařování použijte svařovací šňůry, která se taví horkovzdušnou pistolí. Spoj se nakonec zahladí frézkou. Položené, přilepené a svařené lino ošetřete voskovým nátěrem pro vyšší odolnost vůči vlhkosti. Linoleum pak voskem ošetřujte pravidelně.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *