Přírodní hnojiva – Pěstujte bez škodlivé chemie!

Pokud příliš neholdujete chemickým hnojivům, zkuste to s přírodními hnojivy. Alternativní způsoby hnojení podpoří úrodu a ochrání půdu před erozí.

I když je používání syntetických hnojiv snadné, nese sebou celou řadu rizik. Dochází k ničení potřebných půdních mikroorganismů i změně pH půdy. Dochází k doplňování doprovodných nežádoucích látek do půdy a dostávají se i do sklízených plodin. Jednoduchost aplikace chemických hnojiv má dopady na naše zdraví i životní prostředí. Proto se můžete přiklonit k použití alternativních přírodních hnojiv. Pokud nemáte k dispozici notnou dávku chlévského hnoje pro zaorání do půdy, možností přírodního hnojení je více. Můžete si vytvořit i přírodní hnojivo pro kytky.

Kompostování

Kompost vám pomůže využít bioodpad z kuchyně i zahrady. Díky tomu dodáte rostlinám živiny. Najděte vhodné místo na zahradě. Některé kompostéry umožňují při určitých podmínkách kompostovat i na balkóně v bytě. Pokud kompost budete skladovat na hromadě, najděte místo ve stínu, aby vám kompost příliš nevysychal. Kompostování využívá činnosti půdních organismů, které zbytky přemění na zeminu bohatou na živiny. Kompost udržujte vlhký, ale ne mokrý, aby v něm nedošlo k tvoření plísní a hnilobě. Pečlivě zvažujete, co do svého kompostu dáváte.

Zelené hnojení

Použití určitých druhů rostlin k zelenému hnojení se používá velmi dlouho. Připravíte tak s jejich pomocí záhon pro pěstování vašich preferovaných druhů rostlin. Můžete vysázet vikev, hořčici nebo řepku. Pěstujte druhy s rozdílnými nároky. Rostliny na sebe vážou určité látky ve svých nadzemních i podzemních částech, Například bobovité rostliny mají na kořenech hlízky s bakteriemi, které jsou schopny vázat vzdušný dusík a přeměnit ho pak na sloučeniny vhodné pro růst rostlin. Do půdy se dostane snadno rozložitelná hmota, která má příznivý vliv na mnohé biologické procesy. Ochrání půdu před erozí a nadměrným vysycháním. Proto se zelené hnojení sází v době, kdy by půda ležela ladem. Zelení hnojení se vysévá nejčastěji na podzim a zámraza usnadní její zapravování do půdy orbou či rytím na jaře.

Použití mulče k mulčování

Pokryjte záhony menší vrstvou organického materiálu, který při pozvolném rozkladu dodává do půdy potřebné živiny, ochrání půdu před vysycháním i před nadměrným růstem plevele. K mulčování použijte čerstvě posekanou trávu, seno, piliny, shrabané listí, drcenou kůru nebo dřevní štěpku. Dbejte na to, aby vrstva nebyla příliš vysoká, aby nedošlo k zahnívání, tvoření plísní a zamezení přístupu vzduchu vody i vzduchu do půdy. Postačí i vrstva 1 cm posečené trávy. V případě, kdy začne mulč zahnívat nebo plesnivět, musí se odstranit. Ušetříte však díky němu práci s hnojením, pletím, kypřením půdy a zaléváním.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *