Zahradní ohniště je výborným místem, kde se během jara a léta můžeme setkávat se svou rodinou, sousedy, kamarády a známými. Grilovat a péct můžeme v zakoupeném grilu nebo zahradním krbu, zvládneme si jej ale i sami postavit.
Na stavbu ohniště potřebujeme beton, cihly, kámen nebo ocel. Nehořlavý podklad si můžeme vytvořit z kamene, štěrku nebo písku. Zděné ohniště můžeme zapustit do země a vybavit ho bezpečným betonovým dnem, na kterém ohniště po obvodu vyzdíme. Lze ho také výrazně vyvýšit nad terén. Využít můžeme i kovové široké kotle nebo koše. Na zahradě se však nejvíce používají cihly nebo kámen.
Nezapomeňte na bezpečnost
Protože po uhašení zůstávají v ohništi žhavé uhlíky a při hoření zase z ohně odletují jiskry, určitě ohniště nestavějte tam, kde by mohly jiskry z ohně cokoli zapálit. Po uhašení ohně je navíc vhodné přikrýt ohniště poklopem, aby silnější vítr žhavé uhlíky nerozdmýchal a neroznesl je včetně jisker do okolí.
Stavba ohniště krok za krokem
Nejprve si nakreslete plán s rozměry, tvarem a množstvím použitého materiálu. Pak si určete místo, kde chcete ohniště postavit a důkladně si jej změřte. Na kolík si navažte provázek a do středu místa ho zatlučte. Pomocí provázku si vytyčte kruh. Tvar ohniště ale může být i čtvercový, obdélníkový či oválný.
Příprava na pokládku
Vyznačené ohniště si vykopeme na hloubku kostek a vytyčíme si střední kruh, který nakonec bude položen o výšku jedné kostky níže, než je okolní kružnice, tedy ohraničení. Ohniště bude lépe přístupné a bude se v něm lépe korigovat oheň.
Pokládka
Pokládku začneme spodním a nižším kruhem. Postupujeme směrem zvenku do středu. Když je vše položeno, vysypeme si spáry drobným štěrkem. Pak začneme pokládat vyšší část neboli límec ohniště. Kostky vnějšího kruhu musí být zapuštěné alespoň 3 cm po okraj spodních kostek, aby nebyla příliš volné. Pro větší pevnost je můžete položit na základ vytvořený z betonového potěru. Hotové ohniště nakonec ještě zasypte štěrkem a nakonec upravte terén okolo něj.