Pokud chcete mít zahradu pěknou i následující sezonu, postarejte se o její správné zazimování. Vysázené rostliny, keře i stromy pak přežijí zimu bez újmy.
Zazimování trávníku
Z trávníku do konce listopadu vyhrabte spadané listí, větvičky a kůru, posekejte je v drtiči a dejte do kompostu. Herbicidem zlikvidujte vytrvalý plevel. Aby trávník lépe přezimoval, koncem října aplikujte speciální hnojivo. Travní plochu prořežte a zválcujte pro utužení podkladu. Jakmile začne mrznout, už na trávník nevstupujte.
Zazimování dřevin
Pokud svítí slunce, zalévejte dřeviny, hlavně jehličnany, stálezelené keře a rostliny v nádobách. Choulostivé druhy obalte rákosovými rohožemi, jutovinou nebo netkanou textilií a nechte volnou vrchní část. K solitérním stromům dejte oporu a přivažte je, ať je nevyvrátí vítr. Svažte sloupovité jehličnany, aby je nepoškodil těžký sníh. Na keře nahrňte listí a zakryjte je chvojím. Dřeviny řežte až na jaře.
Zazimování skalky
Odstraňte ze skalky napadané listí, větvičky, plevel a plody okrasných keřů. Skalku s citlivými druhy skalniček zakryjte chvojím. Nad tučnolisté skalničky citlivé na zimní vlhkost, umístěte stříšky, třeba ze skla. Dosypte kamennou sutinu, aby byly kořeny skalniček chráněny. Nepoužívejte netkanou textilii kvůli zahnívání a přemokření.
Zazimování květinových záhonů
Ve slunečném a teplém počasí vysaďte jarní cibuloviny. Ostříhejte odkvetlé trsy trvalek, odstraňte plevel a prokypřete půdu. Trvalky můžete rozmnožit dělením trsů a vysadit nové. Zalijte rostliny a na záhon nahrňte suché listí v tenčí vrstvě, aby na jaře nedošlo k předčasnému klíčení. Citlivým trvalkám, jako echinacea, přikryjte kořeny. Okrasné trávy stříhejte až na jaře. Obnovte vrstvu kůrového mulče na 5 cm.
Zazimování růží
Na růže trpící chorobami aplikujte ochranný postřik. Zkraťte výhonky keřových růží, ale důkladný řez nechte na jaro. K růžím přihrňte zeminu a kompost. Korunku stromkových růží obalte jutovinou, vnitřek vyplňte suchým listím a nad korunkou svažte. Popínavé růže můžete obalit chvojím či netkanou textilií. Růže nehnojte.
Zazimování jezírka
Na zimu stačí zahradní jezírko vypouštět 1x za 2 až 3 roky. Lekníny a vodní hyacinty přezimují v hloubce 80 cm. Z mělčích jezírek lekníny vyberte a dejte do nádoby s vodou do světlé a chladné místnosti. Ostříhejte suchá stébla a trsy pobřežních rostlin a některé rozdělte. Pravidelně čistěte hladinu od listí a větviček. Natáhněte nad jezírko síť. Ryby přezimují v hloubce 100 cm.