I když je sanitární technika a systém splachování v poslední době na mnohem vyšší úrovni, než tomu bylo ještě před pár lety, i tak se nám může stát, že není odpad WC dobře průchozí. Pokud vám voda v toaletní míse zůstává a nemůže odtéct, podívejte se, co udělat, aby byl odpad WC opět průchozí.
1. Co do toaletní mísy nepatří
Nejčastějším důvodem ucpaného odpadu je splachování předmětů, které do WC mísy opravdu nepatří. Toaleta totiž není alternativa k odpadkovému koši. Zbytky jídla a obzvláště použitý olej do záchodu nepatří. Nesmí se splachovat ani dámské hygienické pomůcky a už vůbec ne vlhčené ubrousky, které umí odpad ucpat hned. Potrubí se pak začne postupně zanášet, nečistoty se jedna na druhou nahromadí a průchod se prostě ucpe.
2. Vsaďte na kvalitní splachovací systém
Ucpávání toalety může způsobit i nekvalitní splachovací systém, který v kombinaci s konkrétní toaletní mísou nevyvíjí při odtoku vody dostatečně silný tlak samospádem na to, aby řádně všechny nečistoty odplavil do kanalizace. Pokud vás čeká rekonstrukce bytu nebo plánujete novostavbu, výběr splachovacího systému i toaletní mísy dobře promyslete. Velmi vyhledávané jsou předstěnové instalační systémy, kde je celý mechanismus zabudovaný uvnitř zdi a není vidět.
3. Ekonomické splachování
Dnes už také neplatí pravidlo, že menší množství vody je při spláchnutí méně účinné. Vyhledávaná je instalace ekologických splachovačů, které spotřebují minimum vody. Například důmyslně propracovaný instalační systém ECOLOGY od firmy Alcaplast spotřebuje jen 2 litry vody na malé spláchnutí a 4 litry vody na velké spláchnutí a odtok i odplavení nečistot funguje perfektně.
4. Soda a ocet
Vezměte sáček jedlé sody 500 g a nasypte ho do toaletní mísy. Pak sodu pomalu zalévejte litrem octa. Nechte působit i několik hodin a pak tam nalijte pro urychlení reakce 2 až 3 konvice horké vody. Dejte ale pozor, při reakci může dojít k vytrysknutí roztoku, proto si dávejte pozor na obličej a oči a používejte ochranné gumové rukavice. Roztok pak nechte v míse působit přes noc a ráno spláchněte.
5. Zvon a vytvoření podtlaku
Při jeho používání zvonu vytvoříte větší tlak nebo spíše podtlak a ve většině případů pomocí ručního pumpování potrubí opět zprůchodníte.
6. Ruční tlaková pumpa
Modernější obdobou zvonu je ruční tlaková pumpa, se kterou se pracuje snadněji. Pumpa se zastrčí do odpadu a utěsní. Pak se pumpováním se nečistoty postupně protlačují do odpadu.
7. Pero na čištění odpadů
Pokud se takzvaná ucpávka vytvoří až za kolenem nebo odbočkou, pomůže protahovací pero na čištění odpadů. Profesionální instalatérské firmy používají i elektrické stroje na čištění kanalizace, které se dostanou i několik metrů do potrubí.
8. Preventivní čištění WC
Pokud potíže s ucpaným záchodem nemáte, ale i když jste doposud problémy s ucpaným odpadem neměli, doporučujeme v každém případě alespoň jednou do roka provést čištění kanalizace. Stačí použít běžné čisticí chemické přípravky, nebo se v těžších případech rovnou obrátit na profesionální firmu. Takzvaným Krtkem na čištění odpadů preventivně pročistěte odpad alespoň jednou do měsíce. Pokud se záchod ucpe, chemii použijte až po mechanickém vyčištění odpadu.