Koupelna patří v bytě k místům s nejvyšší koncentrací vzdušné vlhkosti. Podívejme se, jak eliminovat její kondenzaci a zabránit vzniku plísní. Vyšší kondenzaci vody je třeba odvětrat a snížit na minimum i vznik plísní na nejvíce exponovaných plochách. Je třeba zvolit vhodné obklady či ošetření povrchů, ale i vhodné odvětrání.
Požadavky na ventilaci
Správné a dokonalé odvětrání vlhkých prostor, jako je koupelna, je velmi důležité, protože přímo ovlivňuje kvalitu bydlení a náš zdravotní stav. Nezdravé klima je velmi často příčinou fyzické i psychické nemoci, bolestí hlavy, únavy i poruch dýchání. Základními úkoly ventilace je přívod čerstvého vzduchu, následné odvádění vydýchaného vzduchu a vysoké vlhkosti, ochlazování a ohřívání místnosti, a u rekuperačních systémů také využívání tepla přímo z odpadního vzduchu. Je nutné, aby ventilace přiváděla dostatečný objem vzduchu bez průvanu a s co nejmenší možnou hlučností.
Odvětrávání koupelny
Systém musí být i hospodárný. Někdy je nutné řešit odvádění kondenzace odváděných vodních par v prostoru větrací soustavy. Dochází k tomu především u konstrukcí s nezateplenou půdou, kde není patřičně chráněna větrací soustava tepelnou izolací. V zimním období se mohou teplé páry na chladnějších stěnách soustavy ve velké míře srážet a zase stékat zpět. V takovém případě je asi nejoptimálnějším a nejsnadnějším řešením tuto větrací soustavu zateplit, a tím zabránit následné kondenzaci.
Způsoby odvětrávání
Odvětrávání lze rozdělit na přirozené a nucené. Nejjednodušším řešením odvodu vlhkosti z koupelny je přirozená ventilace, tedy okno ve stěně nebo střešní okno, nebo přes ventilační klapku. V případě bytových jader v panelových domech žádná okna nejsou. Nucená ventilace je elektrickým ventilátorem s vývodním potrubím do exteriéru domu přes strop a střechu nebo přes obvodovou stěnu stavby. Vývod obvodovou stěnou vyžaduje prostup trubky zdí zaizolovat a snížit na minimum možnost vzniku jakéhokoliv tepelného mostu. Elektrický ventilátor lze spínat ručně nebo spřaženým spínáním současně s osvětlením se zpožďovačem, kdy ventilátor sepne s rozsvícením světla a vypne minutu po jeho zhasnutí. U nízkoenergetických nebo pasivních domů je větrání zajištěno zabudovanou rekuperací vzduchu.