Vila Lídy Baarové stojí na Hanspaulce. V pražské čtvrti Hanspaulce žila za 1. republiky elita české kultury, jako bal například komik Vlasta Burian, básník Jaroslav Seifert, malíř a grafik Cyril Bouda a právě herečka Lída Baarová. Domy jim tu projektovali tehdejší nejlepší architekti své doby. Jedním z architektonických klenotů je jednoznačně i vila Lídy Baarové. Stavbu organizovali rodiče Lídy Baarové, manželé Babkovi, jako spoluinvestoři. V době stavebních prací bydlela Lída Baarová v Německu, kde prožívala milostný románek s nacistickým ministrem Goebbelsem a také točila filmy v německých ateliérech UFA. Láska je slepá a koho již dokázala uchvátit, pochopí, že ono chemické jiskření nemá s rozumem nic společného a pokud si nemůžete pomoci, rozum jde prostě stranou.
Vila Lídy Baarové
Babkovi původně zadali projekt Čestmíru Šlapetovi, ale rozmysleli si to, když dcera Lída navštívila Martina Friče. Lídu Baarovou režisérova vila v Hodkovičkách natolik nadchla, že následně Lídin otec Karel Babka, vrchní magistrátní ředitel, oslovil architekta Ladislava Žáka, který Fričovi dům navrhl. Výsledek stál za to. Dvoupodlažní budova připomíná zaoceánskou loď s kulatými okénky a zaoblenou přídí. Menší světlé pokoje s nízkými stropy jsou jako lodní kajuty a na střešní sluneční terase se cítíte jako na kapitánském můstku. Ráda se tu slunila a chytala bronz. Dvougenerační dům s oddělenými vstupy dvou vertikálně řešených bytů, kdy větší sloužil manželům Babkovým a Lídině sestře Zorce, a menší byl navržen právě pro herečku, bere dech. Baarová měla ložnici ve zvýšeném přízemí, obytný pokoj byl o patro výš a skýtal nádherný pohled na úžasné panorama Hradčan.
Interiér vily Lídy Baarové
Baarová se do vily nastěhovala po svém návratu ze zahraničí v roce 1944. V roce 1945 byla uvězněna kvůli údajné kolaboraci a velezradě. Její matka dokonce při policejním výslechu dostala mrtvici a sestra Zora, rovněž talentovaná herečka, spáchala sebevraždu. Ve vile zůstal sám jen pan Babka, ale v roce 1951 se musel vystěhovat. Do domu na Hanspaulce se nikdy nevrátil a jako invalida živořil na venkově v pohraničí. Po sametové revoluci, kdy Lída Baarová žila v emigraci v Rakousku, nikdy nezažádala český stát o restituci vily, i když by alespoň na polovinu po rodičích její rodina nárok měla. V roce 2005 koupil zdevastovanou vilu Tibor Nemeš a nechal ji podle návrhu předního architekta Ladislava Lábuse zrekonstruovat v původním duchu. Skvost funkcionalistické architektury je v současné době chráněnou kulturní památkou.