Odstranit mastnotu a připečené kousky jídla z trouby často nejde zcela snadno. Čím starší jsou na troubě usazené nečistoty, tím je těžší je ji dokonale vyčistit. Nejlepší prevencí je vyčistit troubu po každém pečení, dokud nečistoty nezaschnou.
Trouba by se měla čistit ještě teplá. Pak stačí jen hodně teplá voda se saponátem a k tomu voda s citronem. Zkuste na znečištěnou troubu použít ocet, citron, sůl, sodu nebo prášek do pečiva. Pokud čistíte troubu po delší době, sáhněte po účinnějších čisticích prostředcích, třeba čpavku.
Jak vyčistit troubu jedlou sodou
Smíchejte půl hrnku jedlé sody s teplou vodou a vytvořte si hmotu v podobě pasty. Vnitřní část trouby, kterou si předem předehřejete, vymažte pastou a nechte sodu působit přes noc. Nezapínejte přitom v troubě ventilátor.
Čištění trouby octem
Ráno si postříkejte vnitřek trouby octem, který si pro snazší nanášení nalijte do rozprašovače. Jedlá soda s octem reaguje tak, že vám vytvoří pěnu. Tu pak pečlivě stírejte pomoví houbičky tak dlouho, až bude trouba dokonale čistá. Nebojte se přitom pořádně přitlačit, výsledek čistění pak bude stát opravdu za to.
Jak vyčistit sklo u trouby octem, solí a práškem do pečiva
Pokud nejde o dlouhodobé usazeniny, můžete je zkusit vyčistit i pomocí domácích prostředků bez chemie. Připravte si 1 dcl octa a rozmíchejte do něj sáček prášku do pečiva. Přidejte ke směsi navíc i špetku soli. Nechte směs v misce chvíli odstát a počkejte, až prášek do pečiva vyšumí. Pak potřete sklo trouby a nechte jej alespoň hodinu působit. Nakonec směs setřete pomocí houbičky a omyjte sklo teplou vodou.
Jak vyčistit troubu čpavkem
Čpavek neboli amoniak je jedovatý, vydává nepříjemná zápach, a proto je třeba během čistění dobře větrat. Nejprve si předem rozehřejte troubu na 150 °C. Do jedné zapékací mísy si nalijte 1 litr horké vody a do druhé misky si nalijte 250 ml čpavku. Pak mísu s vodou umístěte do dolní části trouby a mísu se čpavkem do střední části trouby. Následně troubu vypněte, zavřete a čpavek nechte působit přes noc. Druhý den ráno troubu vyčistěte pomocí houbičky a horké vody.
Moderní samočisticí trouby
Na trhu jsou k dostání moderní spotřebiče, které údržbu usnadňují. Princip spočívá ve vlastnostech speciálního povrchu a využití působení vysoké teploty. Novější přístroje jsou opatřené speciálními povrchy a programy, které čistí troubu samy.
Pyrolýza
První ze systémů se nazývá pyrolýza, většinou pod obchodním názvem pyroluxe, perfectclean či aquaclean. Po ukončení pečení stačí zmáčknout tlačítko, uvnitř trouby se teplota zvedne až k pěti stům stupňů a nečistoty se rozpadnou na prach, který z trouby jednoduše vymetete. Takto vyčistíte i pekáče, rošty a jiné smaltované součásti, které stačí nechat v troubě.
Katalýza
Druhý ze systémů samočištění se jmenuje katalýza. Boční, horní a zadní stěny trouby jsou vyrobeny ze speciálního materiálu s otevřenými póry, které absorbují tuky a další nečistoty. Při pečení na vyšší teploty nečistoty zoxidují, promění se na vodní páry a zmizí. Trouba se sama čistí vždy, když něco pečete na více než 200 °C.