Vlastnosti půdy výrazně ovlivňuje mnoho faktorů. Majitelé pozemků s jílovitou nebo naopak písčitou půdou mohou bohatou úrodu podpořit přidáváním organické hmoty, nejlépe kompostu nebo uleželého hnoje a vybudováním vysokých záhonů.
Výhody vyvýšeného záhonu
Díky velkému množství organické hmoty je ve vyvýšeném záhoně kvalitní, kyprý a úrodný substrát. Při postupném uvolňování živin při rozkladu organické hmoty se nemusí záhon hnojit, maximálně doplnit kompost. Záhon má lepší mikroklimatické podmínky. Vyvýšené místo snadno absorbuje sluneční paprsky a lépe se prohřívá. K tomu přispívá tlení organické hmoty, kdy se v záhonu uvolňuje teplo. Vysoký záhon pařeniště plně nenahradí, ale sklizeň urychlí o pár dní. Organická hmota zadrží i více srážkové vody. Rychlejší odpařování zmírníte mulčováním.
Praktické vyšší záhony jsou i dekorativním prvkem zahrady
Upravené vyvýšené záhony ozdobí i vaši zahradu. Na jejich výrobu je možné využít různé materiály, hlavně dřevo, proutí a kameny. Umožní vám pěstovat rostliny i na místech, kde by to bez nich nebylo vůbec možné, třeba na navážce suti nebo vydlážděné ploše. Usnadňuje zahradničení starším lidem, kteří se už hůře ohýbají i lidem s tělesným postižením. Dá se u nich pracovat i vsedě.
Na co si dát pozor u vyvýšeného záhonu
Počítejte s tím, že vysoký záhon nevydrží navždy. Materiál se uvnitř postupně rozkládá a záhony postupně sléhávají. Každý rok je třeba záhon doplňovat vrstvou kompostu. Přibližně průměrně jednou za 5 let je vhodné vyvýšené záhony znovu založit. Vysychání vysokých záhonů zabráníte mulčováním vhodným materiálem a pravidelnou kontrolou vlhkosti půdy. Doporučujeme zavést kapkovou závlahu. Proti nevítaným hlodavcům dejte při zakládání na dno záhonu králičí pletivo.
Jak založit vyvýšený záhon
Může mít obdélníkový tvar i půdorys tvaru písmene L nebo U. Pro snadnější přístup k pěstovaným rostlinám jej udělejte maximálně 130 cm široký a 60 až 80 cm vysoký. Pro ohraničení záhonu jsou nejvhodnější dřevěné fošny alespoň 5 cm tlusté. Může to být i loupaná i neloupaná kulatina, nebo kámen, který se staví jako suchá zídka. Využít můžete vyvýšený záhon na jahody či zeleninu.
Čím natřít vyvýšený záhon
Když dřevo neimpregnujete, zevnitř na dřevo můžete natáhnout polyethylenovou nebo kaučukovou jezírkovou fólii. Vybírejte exteriérové nátěry a barvy na dřevo, například přírodní lazury Osmo s UV ochranou a extra ochranou nátěru. Díky olejovému základu je ideální volbou pro použití při pěstování rostlin. Doplňte impregnaci na dřevo, která ochrání prkna před hnilobou a dřevokazným hmyzem, třeba Osmo impregnaci do exteriéru. Venkovní krycí barvy nabízí barva Tikkurila.
Vyvýšený záhon postavený na dlažbě
Vytvořit si můžete záměrně vyvýšená pěstební místa navršená půdou nad stávajícím terénem. Vnitřní prostor vysokého záhonu vyplníte postupně se rozkládající organickou hmotou. Pro zvýšený záhon se jako náplň hodí mulčování, na které se používají různé zbytky ze zahrady, štěpka z větví z prořezů listnatých keřů a stromů, listí, seno, posekanou trávu, části rostlin po sklizni a kompost. Na vyvýšený záhon vrstvy postupně ukládáte a organická hmota postupně tleje. Využít můžete i kompost a přírodní hnojiva.