Pokud potřebujete stabilní stojan pro řezání dřeva, můžete si ji sami vyrobit. Podívejme se na to, jaké máte možnosti a jaké mají jednotlivé varianty přednosti. Jestliže potřebujete kozu na řezání dřeva, můžete si vyrobit řezací pomůcku svépomocí, nebo využít nabídku různých výrobců a několik různých typů.
Poslední dobou rostou ceny energií a stejně tak roste zájem o přírodní topivo. Krbová kamna a palivové dřevo často doplňuje štípačka, sekyrka a motorová pila v garáži. Lidé si umějí spočítat, na kolik peněz je vyjde otočení kolečka radiátoru. Připravit dřevo na zimu navíc není složité, pokud si k tomu pořídíte šikovný stojan na řezání.
Finská koza
Pokud si pořídíte finskou kozu, motorová pila přeřízne více polínek. Finská koza se skládá ze 3 až 4 párů svislých trubek s rozvidlením, mezi které můžete pohodlně naskládat i 12 kmenů. Na jedno spuštění pily nařežete o dost větší množství špalků a ušetříte hodně času. Za finskou kozu ale zaplatíte minimálně 2 000 Kč.
Přenosná koza
Přenosné stojany na řezání dřeva umožní rychle a snadno pořezat i třímetrové kmeny s průměrem do 28 cm. Stačí sestavit ocelovou konstrukci a správně nastavit výkyvnou rámovou vzpěru s ozuby, aby se vložený kus zaklínil bezpečně. Další kozu si snadno vytvoříte svépomocí.
Klasická dřevěná koza
Tradiční dřevěná koza sestavená ze silnějších větví a kmínků umožní pohodlně řezat až dvoumetrové dřevo s průměrem 25 cm. Stačí spojit pár kulatin či hranolů. Rozchod nohou by měl mít asi 70 cm, aby byla koza stabilní proti převržení do stran. Takzvané rozvidlení by mělo být tak vysoko, aby dřevo na řezání bylo ve výšce 75 až 85 cm. Dřevěná koza vyžaduje častější manipulaci se špalky.
Co budete potřebovat na výrobu dřevené kozy
- 4 kusy pevnějšího dřeva, trámy nebo fošny o délce asi 90 cm
- 4 prkna o délce 80 cm
- 2 kratší prkna dlouhá 50 cm
- Šrouby a hřebíky
Do dvou trámů uděláte výřez, aby seděly navzájem do kříže. Spodní část zpevníte pomocí přidělání kratších prken. Tím se zpevní nohy a delší prkna spojí obě prkna do X. Jednu dvojici umístěte kousek nad zem a další dvě těsně pod kříže. Pokud zvolíte délku prken podle návodu, získáte kozu, na níž se dá pracovat ve výšce zhruba 75 cm. Pokud jste vyšší, zvolte delší prkna.
Dřevo, ze kterého je koza vyrobena, můžete naimpregnovat, aby déle vydrželo. Dřevěnou kozu je třeba uklízet pod střechu a chránit ji před deštěm i mrazem.
Koupit nebo vyrobit vlastní kozu
Pokud váháte, jestli si kozu na řezání dřeva vyrobit svépomocí, nebo raději nějakou rovnou koupit, zvažte, jak často využíváte motorovou pilu a jakou kozu vlastně využijete pro své potřeby. Pokud řežete dřevo spíše jen občas, třeba na chatě, postačí vám na zahradu klasická dřevěná koza. Ta vám postačí i pro zpracování dřeva po prořezání stromů na vaší zahradě.
Pokud pravidelně připravujete dřevěné topivo na celou zimu, poohlédněte se v obchodech a hobby marketech po přenosné či finské koze. Získáte jistotu, že budete mít stabilní a bezpečnou konstrukci, která dlouho vydrží a řezání dřeva bude snadné a rychlé.