Vintage kuchyně u mnoha lidí vyvolávají příjemné vzpomínky na dětství. Podívejte se, jaké dodržovat zásady a čím se řídit při zařizování v tomto retro stylu.
Vintage styl nevyjde z módy, zejména u kuchyně. Pokud jsou vhodně a vkusně zařízené, působí útulně, prakticky a romanticky. Za vintage se obecně považují věci, co časem získaly na hodnotě. Většinou jde o věci 50 až 100 let staré. Sáhněte po léty prověřených kvalitních předmětech z bazarů nebo po replikách.
Inspirace jedním obdobím
Berte si inspiraci pouze z jednoho historického období, třeba prvorepublikový nábytek nebo kuchyň vaší babičky. Dejte přednost přírodním materiálům a kouskům nábytku, který viditelně poznamenal zub času. Tyto kousky lze kombinovat s moderními minimalistickými kousky, které nenaruší celkový dojem.
Originál nebo replika
Záleží jen na představách a finančních možnostech. Starý originální kus z bazaru může vyžadovat renovaci a opravu a hůře se k němu shání další vhodné kousky. Záleží na tom, zda si proces užíváte, anebo chcete mít interiér zařízený rychle. Mezi replikami najdete celé kuchyňské sestavy s ladicími spotřebiči.
Kuchyň propojená s obývákem
Pokud máte kuchyň propojenou s obývákem, dbejte na to, abyste sladili celou místnost. Můžete vsadit i na méně nápadný a jednoduchý nábytek s jedním výraznějším vintage solitérem. Celý interiér pak bude působit mnohem příjemněji. Vhodná je kuchyň s ostrůvkem nebo barovým pultem.
Kazy jako přednosti
Při výběru kuchyňské linky se zaměřte na povrch a materiál. Sáhněte po venkovském vyřezávaném vzhledu s patinovanou a mosazným madlem. Volte kousky, které nesou známky opotřebovanosti a vyššího věku. Přírodní kazy a opotřebení vystavte na odiv. Repliky mají na sobě uměle vytvořené kazy.
Přírodní materiál
Volte čistě přírodní materiál s matným povrchem, hlavně dřevo v kombinaci s kamenem a kovem. Dřevo se hodí na nábytek i podlahu, která může být i z keramické dlažby či kamenná. Pokud chcete kuchyň oživit a zútulnit kobercem, volte přírodní tkaniny, i když jsou náročnější na údržbu.
Volba barvy
Hodí se bílá, světlé, jemné pastelové či tlumené odstíny. Příjemně tak působí mentolová nebo světle modrá a tlumené zemité tóny zelené či hnědé. Tmavší barvy volte do velkých a osvětlených místností, v menších volte světlé barvy a můžete přidat tmavé spotřebiče či nádobí. Poradíme vám jak vymalovat kuchyň.
Moderní spotřebiče
Pokud nechcete starou pec nebo autentická kamna, projděte si širokou nabídku moderních spotřebičů v originálním retro designu. Přednost dejte vestavěným spotřebičům, které lépe zapadnou do stylu kuchyně, ušetří místo i práci při úklidu. Důležitá je také správná výška kuchyňské linky, která vám usnadní pohodlnou práci.
Vkusné doplňky
Starý vzhled dodržte i u menších spotřebičů, jako jsou varné konvice, kávovary a toustovače. Vsaďte na oblé tvary chladniček i mrazáků a jemné tlumené odstíny, jako je mandlová, bílá, béžová, měděná či mentolová. Místo bodových světel u stropu zvolte klasické závěsné lustry a nástěnné lampičky s tahovým vypínačem, nejlépe v mosazném či kovovém vzhledu a svítidla s unikátní patinou.