Venkovní posezení na zahradě je třeba v horkých letních měsících zastínit před ostrými slunečními paprsky, abychom se mohli ve stínu nechat osvěžit příjemným vánkem, posezení bylo osvěžující a příjemné. Jak zastínit pergolu?
Jak zastínit pergolu
Vrchní zastínění je ochranou před slunečními paprsky a deštěm. Boční zastínění slouží hlavně k zajištění soukromí a jako zástěna před nepříjemným větrem. Zvažte umístění pergoly, rozmístění stromů a rostlin v její blízkosti a z jaké strany nejvíce fouká. Tady jsou ty nejpoužívanější způsoby zastínění.
Pergola zastíněná zelení
Nejkrásnější, nejpřirozenější, ale i nejpracnější na výsadbu i údržbu je výsadba popínavých rostlin, které udržují vzdušnou vlhkost, vypadají skvěle a harmonizují svými zelenými listy i květy naši mysl. Réva vinná vás navíc na podzim obdaruje sladkými hrozny. Hodí se i psí víno, stálezelený břečťan a mnoho kvetoucích popínavek. Pnoucí rostlinu lze k pergole vysadit nebo je pěstovat v květináčích, pokud je pergola třeba na terase. Rostliny jsou nenáročné a rostou rychle.
Levně a rychle se dá pergola zastínit rohožemi z rákosu nebo bambusu. Ty seženete v každém větším zahradnictví, obchodě či supermarketu pro kutil. Rákos je lehký a vytváří příjemný polostín, vydrží však kratší dobu než rohož z bambusu.
Rohože a tkané textilie
Levným a rychlým způsobem je zastínění pergoly rohožemi z rákosu nebo bambusu. Jsou lehké, dají se použít na horní i boční zastínění a vytvářejí příjemný polostín. Bambusové rohože jsou o něco dražší než rákosové rohože. Jako zástěna vám poslouží i tkané textilie, nejlépe z přírodních materiálů jako je konopí, len nebo juta. Jsou lehké, prodyšné a v mnoha barvách.
Elegantní markýzy
Na zastínění pergol či zimních zahrad je elegantní markýza vyrobená na míru. Zabrání slunečním paprskům, UV záření i dešťové přeháňce. Výhodou napojení na motorek je schopnost roztahování a stahování v závislosti na počasí. Látky na zahradě odolají ostrému slunci i mírnému dešti a výběr je opravdu nekonečný.
Nadýchané baldachýny
Elegantní baldachýny se montují pod střechu pergoly a mohou být také ovládány elektromotorem. Baldachýnové látky jsou lehké, vzdušné a speciálně upravené tak, aby odrážely co největší množství slunečních paprsků a UV záření. Baldachýn se věší na kovová lanka, látka se nesmotává do role, je po celé délce vždy asi po 30 cm vyztužena. Po roztažení má díky podvěsům vzdušný a nadýchaný vzhled.
Pevné i posuvné slunolamy
Na vrchní i boční zastíněním dají využít posuvné či pevné treláže či slunolamy z přírodního dřeva umístěné napevno nebo v kolejnicích. Ty se dají posouvat podle toho, odkud zrovna svítí slunce nebo fouká vítr. Dřevěné lamely jsou ve slunolamech umístěny napevno a nedají se regulovat jako vnitřní a venkovní žaluzie.
Na zastínění pergol se u nás často používají venkovní žaluzie, ale i venkovní rolety, které ochrání před sluncem, hlukem, únikem tepla či vniknutí tepla do pergoly. Speciální screenové rolety vám poskytnou ochranu proti teplu.
Rolety hlavně na boční zastínění
K bočnímu zastínění se nejlépe hodí rolety, které brání slunečním paprskům i větru a mají skvělé tepelně izolační vlastnosti. Kvalitní látka umí odrazit 80 až 85 % tepla a zajistit příjemné klima uvnitř pergoly. Některé typy rolet zajistí zastínění bez ztráty výhledu do okolí, kdy vy vidíte ven, ale nikdo nevidí na vás. Jakmile večer uvnitř rozsvítíte, vy naopak nevidíte ven a ostatní z venku vidí dovnitř. Pro večerní posezení venku si vyberte vhodné venkovní světlo do pergoly. Při výběru berte v potaz úroveň krytí IP. Stupeň krytí IP je důležitý zejména u elektronických zařízení určených pro venkovní použití, průmyslové aplikace nebo náročné podmínky. První číslo udává úroveň ochrany proti pevným částicím, např. prach. Druhé číslo ochranu proti vniknutí vody. Čím vyšší číslo, tím větší ochrana. Pro venkovní pergolu potřebujete minimálně osvětlení s IP44.