Plynový kondenzační kotel

Plynový kondenzační kotel je sázka na jistotu

Tradiční, léty osvědčený a spolehlivý způsob vytápění nabízí plynový kondenzační kotel. Zajišťuje dostatečný tepelný komfort a zároveň nezruinuje váš rodinný rozpočet. Zjistěte o něm více.

Proč si pořídit plynový kondenzační kotel?

Plynové kondenzační kotle jsou vysoce účinným a stále velmi oblíbeným řešením pro vytápění domácnosti a ohřev vody. Jejich předností je cenová dostupnost (v porovnání s tepelnými čerpadly), čistý, na údržbu nenáročný provoz i poměrně dlouhá životnost

Při správné instalaci i pravidelné údržbě kotle se můžete těšit na zhruba 15–20 let bezporuchového provozu. Návrat počáteční investice v podobě nižších účtů za plyn můžete očekávat již za 4–5 let. Tato doba však závisí na mnoha faktorech, jako jsou aktuální ceny plynu, způsob a intenzita využití kotle či celková energetická náročnost vytápěného objektu.

Jak takový kotel funguje? 

Proces fungování kondenzačního plynového kotle spočívá v několika krocích:

  1. Spalování plynu a výměna tepla – kotel spaluje zemní plyn (nebo propan), čímž se uvolňuje teplo pro ohřev vody v topném systému. Při spalování vznikají horké spaliny, které jsou v kondenzačním kotli dále využívány.
  2. Kondenzace – hlavní výhodou plynového kondenzačního kotle je dodatečné využití latentního tepla obsaženého ve vodní páře spalin. Když se spaliny ochladí pod určitou teplotu (okolo 55 °C), vodní pára v nich obsažená začne kondenzovat. Při tomto procesu se uvolňuje další teplo, které kotel dokáže využít.
  3. Sběr kondenzátu – vzniklý kondenzát (voda) se shromažďuje na dně kotle a následně se odvádí do odpadu.
  4. Odvod spalin – ochlazené spaliny odcházejí komínem ven.

Plynový kondenzační kotel je účinný i úsporný

Díky tomuto procesu dokáže kondenzační kotel využít až 110 % energie obsažené v plynu. To znamená, že spotřebuje méně paliva a produkuje méně emisí v porovnání s tradičním plynovým kotlem, a zároveň dokáže přeměnit téměř všechnu energii z plynu na užitečné teplo pro váš domov

Moderní kondenzační kotle umožňují ekvitermní regulaci, tedy přesné nastavení výkonu podle aktuální potřeby tepla v domě. Jejich vyšší pořizovací cena se obvykle vrátí v podobě nižších účtů za energie.

Jak vybrat správný výkon kotle

Výběr nového kotle konzultujte sodborníkem. Při volbě nového zdroje vytápění vám totiž nestačí pouze znalost podlahové plochy. Musíte brát v potaz také: 

  • tepelné ztráty vytápěného prostoru,
  • způsob využití kotle (pouze vytápění nebo i ohřev vody),
  • topný systém (radiátory, podlahové vytápění),
  • venkovní klimatické podmínky,
  • své preference ohledně tepelného komfortu,
  • možnosti regulace výkonu a mnoho dalších faktorů.

K vytápění menších, dobře izolovaných bytů nebo novostaveb obvykle postačí kotel s nižším výkonem. Větší domy, starší budovy nebo prostory s horší tepelnou izolací vyžadují výkonnější kotle, často v rozmezí 19–32 kW. Jedná se však o velmi zjednodušený odhad. Možností je mnoho, proto doporučujeme konzultaci s topenářem či jiným odborníkem

Tip: Při výběru kotle věnujte pozornost energetickému štítku, který vám prozradí důležité informace o účinnosti a spotřebě energie.

Zdroje: vytapeni.tzb-info.cz, cez.cz, akoupelnyatopeni.cz, akoupelnyatopeni.cz.

Zdroj foto: caifas / Adobestock.com

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *