Na mnoha místech ve středu Čech se lidé sejdou, aby společně přivítali jaro, a vztyčí nejvyšší strom s bohatě barevným zdobením.
Vztyčení a ozdobení májky byla po dlouhá léta tradice v podobě oslavy lásky, plodnosti a mládí. Symbolizovalo příchod jara i erotiku a zaručovalo bohatou úrodu. Pohanská tradice se přenesla do křesťanského života, kdy pro věřící lid k tomu stačilo vysvěcení májky. Byla i společenskou tradicí, na které se velmi často podílela i vrchnost. Tato tradice bohužel pomalu zaniká, ale ještě se někde najdou místa, která první máj vítají opravdu velkolepě. Na mnoha místech v podvečer ženy a dívky vyzdobí májku barevnými stuhami a pak ji muži postaví podle klasických zvyků. Oslavu příchodu jara postavením májky na mnoha místech začnou a pak pálit čarodějnice. Pravidelnými oslavami se tak vítá jaro.
Tip: Vstup do domu či bytu ovlivňuje náš život
Tradice a zvyky pro nejvyšší májku
Zvyk káže májku první noc pečlivě hlídat, aby ji nepoškodili muži z blízkých vesnic. Podle tradice se muži vydávají v den 30. dubna do lesa, aby tam uřízli nejvyšší strom, a to nejlépe smrk, borovici nebo jedli. Strom se celý oklestí a ženy jej pak vyzdobí barevnými stuhami, pentlemi, věnečky, krepovým papírem nebo šátky, všude je tradice trošku jiná. Pak vyzdobenou májku hrdí vztyčí uprostřed vesnice. Dnes už se na to používá technika. První noc ji pak muži bedlivě hlídají, protože je zvykem, že si v noci na prvního máje kluci z okolních vesnic snaží vždy májku navzájem ukrást nebo alespoň poškodit. Každá vesnice chce mít tu nejlepší májku a získat tak nejvíce štěstí v lásce jen pro sebe. Pak bývá vybrán mladý pár, který je prohlášen králem a královnou těchto májových oslav.
Májky před domy zadaných či svobodných děvčat
Některé oblasti drží více tradic spojených s prvním májem. Pokud dívka dosáhne 15 let, postaví její otec před vchodové dveře májku a nezadaným chlapcům oznamuje, že je v domě děvče na vdávání. Jinde dávají chlapci májky do komína po dovršení 18 let. Jinde je staví před dům místo otců kluci. Někde má ale májka před domem opačný význam. Chlapec totiž staví májku pro svou milou na důkaz lásky a ukazuje tak ostatním nápadníkům, že je již dívka zadaná a není k mání.