Přemýšlíte nad koženou sedačkou do kanceláře nebo obývacího pokoje? Podívejte se, jaké benefity má právě broušená kůže a jak se o ni starat.
Nubuk vs. velur
Broušená kůže se využívá v různých průmyslových odvětvích. Můžete na ni narazit v podobě módních doplňků, obuvi, ale také se využívá jako materiál při výrobě nábytku. Jaké má broušená kůže výhody a proč byste si měli pořídit sedačku právě z broušené kůže?
Mezi usněmi můžete na výraz “nubuk” narazit jako na druh semiše. Pravý semiš je ale kůže broušená po rubu, jinak zvaná také velur. Nubukem nazýváme kůži broušenou po líci. Broušením kůže se dosahuje rustikálně vzhlížejícího materiálu s hrubým povrchem. Jedná se o useň velmi podobnou semiši, ale má jiné povrchové vlastnosti. Stejně jako jiné druhy broušené kůže je nutné nubuk impregnovat a udržovat v suchu, protože vlhko mu škodí. Je také nutné ošetřovat jej speciálními přípravky. Kůže totiž jako biologický materiál v přirozené podobě podléhá zkáze a rychlému rozkladu, což v případě sedačky a obuvi není žádoucí.
Broušená kůže má ale také spoustu skvělých vlastností. Je příjemně hřejivá, přizpůsobuje se teplotě těla a je hladká na dotek.
Jak pečovat o broušenou kůži?
Broušená kůže lapá prach a nečistoty velmi snadno. Jak ji ale očistit bez toho, aby se povrchu dotkla jediná kapka vody? K čištění broušené kůže se používá speciální gumový kartáč, který odstraňuje špínu i prach. Zároveň češe vlákna kůže tak, aby se neuhladila. Sedačky z broušené kůže se musí pravidelně impregnovat za použití impregnačního spreje.
Sedačka z broušené kůže je vhodná do kanceláře nebo domácnosti bez dětí a zvířat. S oběma skupinami živých bytostí je totiž spojeno vylučování tekutin, a to nejen při nehodách biologického charakteru, ale zkrátka proto, že děti často polévají nábytek vodou i džusem k pití. Nehody s jídlem jsou také běžnou součástí života s dětmi.