zahradní náčiní

Dejte svému zahradnímu náčiní druhou šanci s potřebnou péčí

Při práci na zahradě se občas stane nehoda, kdy se nástroj poškodí nebo zkrátka časem opotřebuje. Ale je opravdu nutné hned vyhazovat oblíbeného pomocníka? S trochou šikovnosti a základními nástroji, které najdete v každé skříni na nářadí, můžete snadno vdechnout svým zahradním parťákům druhý život.

Ze starého opět nové

Jak na nasazení nového topůrka na kladivo nebo sekeru? Pokud se vám zlomí nebo uvolní topůrko u kladiva či sekery, nemusíte hned kupovat nové nářadí. Stačí trocha šikovnosti k nasazení nového topůrka, které vám opět skvěle poslouží. Postup je jednoduchý. Odstraňte zbytky starého topůrka, očistěte prostor, nasaďte nové a pevně ho připevněte pomocí malých klínů nebo lepidla na dřevo.

Ani odstranění koroze z kovových dílenských nástrojů není náročný úkon na provedení v domácích podmínkách. Zkorodované motyky, rýče nebo jiné kovové nástroje nemusíte taktéž vyhazovat. Pomocí drátěného kartáče, brusného papíru nebo chemických odrezovačů můžete korozi poměrně snadno odstranit. Nástroje pak ošetřete ochranným olejem, aby zůstaly co nejdéle v dobrém stavu. To se doporučuje provést minimálně jedenkrát za sezonu.

Běžným zahradním nešvarem bývá také ohnutí lopatky nebo rýče. Pokud se tak stane, je stále možné nářadí spravit. Jak na to? Umístěte lopatku nebo rýč do svěráku na dílenském pracovním stole, přičemž ohnutá část by měla směřovat ven. Pomalu a opatrně srovnávejte plochu pomocí poklepáváním kladiva nebo pevné tyče, dokud nedosáhnete původního tvaru. Pro dosažení nejlepšího výsledku narovnávejte ohnutí postupně a vyhněte se prudkým úderům, které by mohly plochu zlomit.

Čištění a ostření jako průběžná zahradní agenda

Pokud vaše zahradní hadice začala stříkat nepravidelně nebo se úplně ucpala, může být problém v zašlých tryskách. Ty lze ale snadno vyčistit. Odpojte trysku od hadice a namočte ji do roztoku octa a vody, který pomůže rozpustit veškeré usazeniny. Nechte odmočit. Následně použijte jehlu nebo tenký drát k vyčištění otvorů. Poté trysku opětovně důkladně opláchněte čistou vodou a připojte ji zpět k hadici.

A pokud jste právě zalévali některou z okrasných dřevin, které by si zasloužily kromě závlahy také občas prostříhat, nezapomeňte na ostření zahradních nůžek. Prodloužíte tak jejich životnost i spolehlivost. Pro ostré ruční nůžky použijte ideálně brusný kámen nebo speciální ostřič. Nejprve však nůžky rozeberte, pokud to jde, a jednotlivé čepele očistěte od mastnoty a dalších nečistot. Následně ostřete pod úhlem, který odpovídá původnímu sklonu čepele, obvykle kolem 20 až 30 stupňů. Po několika tazích na brusném kameni zkontrolujte ostrost a případně postup zopakujte. Nakonec nůžky složte a nezapomeňte promazat jejich kloub.

Díky těmto tipům můžete prodloužit životnost svého zahradního nářadí a ušetřit peníze. Vše přitom zvládnete v domácích podmínkách a třeba i uprostřed zahradní sezony. Dejte svým nástrojům druhou šanci a zahradničte zase naplno!

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *