Zasněžené střechy rodinných domů, chalup a chat vypadají v zimě velmi pohádkově. Pokud je na nich ale velká vrstva těžkého sněhu, může dojít k poškození střechy, ale i k ohrožení zdraví.
Při větší sněhové nadílce je vždy třeba sníh ze střechy odstranit. Váha sněhu na střeše může přesáhnout klidně i 400 kg/m2. Při odklízení sněhu je vaším cílem snížit tlak sněhu vyvíjený na střechu. Abyste měli jistotu, že nedojde k poškození střešní krytiny, doporučuje se nechat maximálně 20 až 30 cm sněhovou vrstvu. Dejte si pozor na led a rampouchy, aby se neucpal okap. Také by mohlo při ulomení velkého kusu ledu k úrazu. Pokud nebydlíte na samotě, dávejte pozor, aby na nikoho při odklízení sníh nespadl a nebyl nikdo zraněn.
Správné nářadí
K odstranění sněhu ze střechy nikdy nepoužívejte fukar na sníh, i když se vám to zdá rychlé a pohodlné. Mohlo by dojít k nevratnému poškození střešní krytiny. K odstranění sněhu použijte speciální hrábě na sníh. Vybírejte je podle typu střechy. Odhrnovače sněhu ze střechy disponují teleskopickou násadou až 4 metry. Okraj hrabla na sníh je osazen měkkou hranou a střecha se nepoškrábe ani nepoškodí. Na šikmé střechy z plechu se vám může hodit i odstraňovač sněhu v podobě tyče s pevnou folií. Pokud je třeba, použijte stabilně připevněný žebřík. Vždy je lepší, když jej ze spodu bude navíc jistit další osoba.
Jak odstranit sníh ze střechy
Sníh odstraňujte vždy rovnoměrně a nenahrnujte jej na jedno místo. Ze šikmých střech pak odstraňujte sníh postupně a symetricky z obou střešních ploch, nejlépe současně. Proto je lepší pracovat vždy alespoň ve dvou. Odhrnovač sněhu ze střechy je vhodný i pro odklízení sněhu se solárními panely. Na zimu není třeba solární kolektory demontovat. Solární systémy jsou mrazu odolné, díky hladkému povrchu se na nich sníh moc neudrží a pod slunečním svitem roztaje. Kolektory mohou být i v zimě zdrojem energie. Záleží vždy na dimenzích systému a zásobníku.