Vodní kámen se usazuje na stěnách mnoha nádob a spotřebičů. Vzniká hlavně tam, kde je tvrdá voda a kde její teplota nepřesáhne 100 ˚C. Vodní kámen způsobuje uhličitan vápenatý vznikající změnou rovnováhy mezi ionty hydroxidu vápenatého a kyseliny uhličité, při změně teploty a vyloučení vody. Jak vodní kámen odstranit?
K čištění si připravte hadr, utěrku, vatu, kyselinu citrónovou, ocet, kelímek a vodu. Chemické prostředky mohou povrch spotřebičů porušit. Kyselina citrónová a ocet vodní kámen spolehlivě naruší. Pomoci vám může i jedlá soda, citron nebo klasický džus.
Jak vyčistit rychlovarnou konvici nebo kávovar od vodního kamene
Vodní kámen v rychlovarné konvici a kávovaru zničíte tak, že naplníte konvici z ¼ octem nebo kyselinou citrónovou rozpuštěnou ve vodě a necháte hodinu působit. Můžete ji tam nechat i přes noc. Pak dolijte do nádoby vodu a tu převařte. Vylijte z ní vodu ještě než vychladne a několikrát konvici propláchněte studenou vodou. V kávovaru nechte roztok s citrónovou anebo octovou vodou projet bez kávy a pak bez nich. S čistou vodou proces opakujte alespoň 3x. Pak nádobu propláchněte ještě studenou vodou.
Jak vyčistit myčku a pračku od vodního kamene
Vodní kámen v myčce a pračce odstraníte pomocí citronu, kyseliny citrónové či octa. Odstraníte tak vodní kámen i veškeré usazeniny, které se uvnitř nashromáždily. Na čištění použijte velký hrnek octa anebo citrónové šťávy. Půl litrem octa nic nezkazíte. Roztok u pračky vlijte do prostor, kam se dává prací prostředek. Pak pusťte prací cyklus bez oblečení. Pokud to jde, tak na nejvyšší možnou teplotu, což bývá 90 až 95 ˚C. Prostory na prací prostředek pak vyčistěte i zubním kartáčkem. Ocet působí proti usazování kamene a má i dezinfekční vlastnosti. Nemusíte se bát, že by po něm bylo prádlo cítit. Klidně přidejte 2 lžíce do každého praní. Na spodní prádlo je to ideální prostředek proti zánětům a alergiím. V myčce roztok nalijte do spodní části a spusťte mycí cyklus.
Jak čistit kachličky, umyvadlo a vanu od vodního kamene
Vodní kámen ve vaně, umyvadle, na dlaždicích a kachličkách zkuste otřít hadrem namočeným v džusu. Nechte jej působit delší dobu. Pokud použijete roztok kyseliny citrónové, octa a vody, půjde to mnohem rychleji. Ještě více si vyčistění usnadníte přidáním jedlé sody. Nechte vždy nanesený roztok působit. Budete překvapeni, jak se vše vyčistí. Navíc vše krásně vydesinfikujete.
Jak vyčistit vodní kámen na vodovodních kohoutcích a bateriích
Použijte plastový hrníček s octem nebo kyselinou citrónovou a nasaďte jej na kohoutek. Do roztoku je možné přidat sodu, nebo ji použít ke konečnému vydrhnutí. Utěrku zavažte okolo nádoby a kohoutku. Nechte hodinu působit. Na hrdlo vodovodu dejte na vatě citrónovou šťávu či ocet. Vatu omotejte podél vodovodního baterie a nechte hodinu působit. Pak vše ještě odrhněte a otřete čistou vodou. Lesklé chromové baterie kyselinou můžete i zničit, proto ji na nich přes noc nenechávejte. Krásně tak vyčistíte i nerezový dřez.
Jak vyčistit vodní kámen v toaletě
Vodní kámen v toaletě je možné vyčistit drhnutím štětkou a chemickými přípravky. Lze použít i tablety na zubní protézu, kterou vhodíte do mísy a necháte přes noc působit. Postup opakujte každý týden. Do WC mísy lze nalít i 2 šálky octa anebo zředěné citrónové šťávy a nechat působit přes noc. Ráno pak stačí toaletu štětkou vydrhnout. Pokud přidáte do mísy několik lžiček jedlé sody, zbavíte toaletu zápachu. Opět opakujte jednou týdně. Pokud je mísa hodně zanesená, zkuste roztok kyseliny solné. Nalijte jej do mísy, nechte jej krátce působit a pak toaletu vydrhněte štětkou.