Dracena pochází z čeledi agáve a dorazila k nám z Afriky. Některé odrůdy rostou jako strom, jiné jako keř a liší se velikostí, vzhledem i zbarvením listů. U nás může tato pokojová rostlina dorůst do výšky 150 cm, ale i vyšší.
Draceně se daří v polostínu, mírné slunce snese jen v zimě. Ve stínu by jí mohlo být chladno. Vyhovuje jí normální pokojová teplota. Nedávejte ji na chodbu, kde je teplota nižší než 15 °C anebo naopak přílišné horko nad 25 °C. Spodní listy draceně přirozeně žloutnou a sesychají, proto je z ní nezapomínejte obírat.
Volba zeminy a přesazování
Dracenu přesazujte vždy na počátku jara jednou za dva roky. Při přesazování zvolte tak o centimetr až dva větší květináč, nízký a široký. Jako zeminu zvolte směs dvou dílů drnovky a jednoho dílu listovky. Přidejte díl písku a trochu zetleného hnoje nebo kompostu. V květináči udělejte na spodu drenáž, protože dracena v květináči zakořeňuje v horní vrstvě půdy. Nesnáší přemokření, jinak jí uhnívají kořeny.
Zálivka, rosení a hnojení
Draceně stačí mírná zálivka a patří mezi nenáročné pokojové květiny, potřebuje však vyšší vlhkost vzduchu. Draceny s tužšími listy snesou krátkodobě sucho, ale ty ostatní jsou citlivé. Mají rády letní vzdušnou vlhkost kolem 85 % a vyžadují rosení. Roste i draceny, které máte v zimě umístěny v blízkostí ústředního topení. Hnojte ji jednou za 14 dnů hnojivem pro pokojové květiny v době od března do září. V zimě rostlinu nehnojte.
Množení draceny
Dracena se rozmnožuje pomocí kmínkových řízků o velikosti minimálně 10 cm. V létě je svisle zapíchejte do perlitu nebo jinak chudého substrátu. Můžete také uříznout vrcholek draceny, dát jej do sklenice s vodou a přidat trochou dřevěného uhlí. Asi za 3 měsíce se vám v ní objeví první kořeny. Dracena u nás nekvete, ale dají se zakoupit semena ve specializovaných obchodech s osivem. Pokud ji chcete pěstovat ze semen, musíte počítat s tím, že bude trvat delší dobu, než vyroste.