květina_PR

Jak pěstovat zeleninu na balkoně? Snadno!

Pěstování zeleniny na balkonech a terasách městských bytů je dnes poměrně moderním koníčkem. Kdysi se jezdívalo na pronajaté zahrádky za město, ale dnes už na to není tolik času. Takže se zahrádky přesouvají na naše balkony, terasy a malé dvorky u řadových domků v ulicích měst i městysů. A je to dobře, zeleninu i drobné ovoce tu máme na dosah, takže se o ně postaráme mnohem lépe a také je můžeme sklízet ve správnou dobu zralosti. Jak si založit svou vlastní balkonovou zahrádku?

Nejdříve si rozmyslete, co byste chtěli pěstovat

Mít předem rozvržený plán pěstování zeleniny a drobného ovoce na balkoně, to je ten nejdůležitější krok k úspěšnému založení zahrádky na balkoně. Proč? Protože každý balkon i terasa disponují jen velmi omezeným prostorem. A aby se toho na tato malá místa vešlo co nejvíce, je nutné předem plánovat.

Jedině díky plánování se vám podaří využít víc než jen podlahu balkonu, ale i jeho zdi a zábradlí. Rostlinky se dají pěstovat na patra, jiné jsou popínavé, takže jim stačí malý květník, ale rozrostou se po stěně nebo po zábradlí, další jsou převislé, a tak uvítají pozici právě někde v patrovém květníku. Na trhu je spousta druhů pěstebních nádob a opěrných polic, které vám umožní efektivní patrové využití omezeného místa vašeho balkonu nebo terasy.

Zjistěte si, jaký životní prostor rostliny potřebují, které rostliny se spolu snesou a které nikoliv

Každá rostlina potřebuje něco jiného. Jak jsme již nastínili, některé rostliny rostou coby popínavky a rády se budou držet stěny balkonu. To platí pro některé druhy hrachu, pro okurky hadovky nebo i pro fazole, které váš balkon ozvláštní i nádhernými květy.

Jiné rostlinky rostou spíše pod zemí, což platí pro veškerou kořenovou zeleninu, takže pro ni musíte naplánovat hluboké nádoby. Další vyžadují sice úzký, ale vysoký prostor, přitom u nich lze pěstovat rostlinky nižší. Typicky jsou to rajčata, u jejichž kořenů se dobře daří celeru nebo salátům. Obry mezi oblíbenou zeleninou jsou cukety a patizony. Ale dají se sehnat i drobnější varianty. Nicméně, nelze k nim přisadit v podstatě nic, zaberou opravdu celou plochu a ještě se posunou do sousedního květníku.

Také je potřeba mít představu o tom, které druhy zeleniny se spolu snesou a které ne. Svými látkami, které vylučují do okolí, se totiž mohou svým sousedům stát osudnými nebo jim naopak velmi prospět. Zatímco luštěniny svědčí téměř všem rostlinám, tak například vedle petržele vám nikdy nevzejde salát. Podrobnější informace najdete třeba v článku na stránkách iReceptar.cz.

Nakupte správné pěstební nádoby

Správné pěstební nádoby jsou také klíčem ke spokojenosti s vaší balkonovou zahradou. Proč? Protože potřebujete nádoby správné velikosti, se správnými doplňky, jako jsou například podpěry nebo spodní misky, či samozavlažovací truhlíky pro tu zeleninu, které rozhodně nevadí přemokření od kořenů, kam řadíme například papriku, okurku nebo rajče.

Projít nabídku trhu s pěstebními nádobami není zrovna snadné, ale když zajdete do zahradnictví ve vašem okolí, jistě vám ochotně poradí. Vyrobit si můžete i kapsáře na bylinky. Nebo se výběrem nádob nechte inspirovat třeba tady.

Nakonec se pusťte do pěstování

Že nevíte, jak na to? To rozhodně nevadí! Pěstování základních druhů zeleniny zvládne opravdu každý, stačí jen věnovat jim svou pozornost a péči. Podrobné návody na pěstování zeleniny, ale i ovoce nebo kytek najdete na stránkách Skrblík.cz. Tady pouze najdete konkrétní zeleninu či drobné ovoce, pročtete návod a můžete se pustit do pěstování.

U některých druhů zeleniny je snazší pěstování ze semínek, jinde se vyplatí spíš pořídit předpěstované sazeničky. A možná dostanete nějaké od sousedů, kterým se třeba ujalo více paprik a rajčat, než potřebují. S pořizováním semínek můžete začít již v lednu, kdy se na trh dostávají čerstvá semínka z podzimní sklizně.

Co s přebytky?

Možná vám to teď přijde velmi nereálné, ale opravdu se může stát, že budete mít velké přebytky. Zejména pokud máte větší balkon a vysadíte si například cuketu, budete jejími plody přímo zavaleni. A co pak s nimi? Jestliže je nerozdáte, můžete se pustit do mrazení nebo zavařování.

K tomu se bude hodit šikovný kráječ na ovoce a zeleninu, se kterým si suroviny pro zavařování přichystáte mnohem snadněji. V online letáku Kik jej budou mít do 31. 1. 2020 jen za 349 Kč. Souprava má 16 dílů a snadno s ní vykouzlíte nejen plátky a nudličky, ale i kostičky, hranolky, větší kostky nebo rovnou zeleninové špagety. V zimě se naložená nebo zamrazená zelenina či ovoce budou více než hodit. Nejenže budou vynikající, ale také vás vyjdou neskutečně levně!

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *