Nenápadný hmyz v podobě molů dokáže napáchat velké škody. Během krátké doby zničí vlněný kabát, svetr i oblečení z bavlny, ale i koberce a potahové látky sedacích souprav. Ve spíži se nám zase rozlézají do mnoha potravin a rychle se množí.
Šatní moly a jak se jich zbavit
Moli jsou malí motýlci ve velikosti 4 až 8 milimetrů se saténově lesklými křídly a se zlatavým tělíčkem. Soustřeďte se zejména na larvy. Nakladená vajíčka, ze kterých se za 1 až 3 týdny vylíhnou larvy naše oděvy ničí. Najdete je zejména na teplých, tmavých a vlhkých místech, kde je nikdo neruší, vyskytuje se keratin neboli rohovina. Ta je v přírodních materiálech, jako jsou vlna, bavlna a len. Skříně a prádelníky plné oblečení jsou jejich rájem. Vlákna látky využívají ke splétání ochranných chodbiček a na kukly. Oblečení je pak plné děr.
Likvidace šatních molů
- Levandule, rozmarýn, skořice či pepř
Nejúčinnější jsou aromatické přírodní odpuzovače a deodoranty. Moli nesnáší vůni levandule, rozmarýnu, heřmánku, šalvěje a mletého pepře. Můžete dát mezi prádlo plátěné pytlíčky plněné sušenými květy a kořením. Levandule prádlo krásně provoní. Sáčky často měňte. Použít lze i mařinku vonnou, (svízel vonný neboli Asperula odkryta), bobkový list, chmel, vratič, skořici, hřebíček nebo pomerančovou kůru. Někdo používá smrkové větvičky nebo sáček s jehličím. Fungují i mýdla a cedrové dřevo rozložené mezi prádlo.
- Lapač molů
Můžete si připravit i roztok z dvou dílů roztok melasy a jednoho dílu octa, který nalijte do misky a tu pak postavíte na dno skříně. Mimo skříně lze dát do misky trochu octa, vína nebo piva, ve kterých se moly utopí. Chemické lapače obsahují feromony. Lapač molů s lepivým povrchem obsahuje insekticidy. Prostředky s naftalenem moc příjemně nevoní a moc se už nevyužívají.
Prevence je nejdůležitější
Snažte se výskytu šatních molů ve vaší domácnosti předejít. Vyplatí se často větrat, nebo nechat obsah skříně vymrznout, protože moli nesnáší zejména nízké teploty a průvan. Důležité je udržovat vnitřek skříní a svých prádelníků v suchu. Neukládejte navlhlé kousky oblečení a vše pravidelně kontrolujte, občas přeskládejte a vyvětrejte. V místnosti často větrejte a vpouštějte denní světlo.
Jídelní moly a jak se jich zbavit
Druhů je opravdu mnoho, mol obecný, domácí, moučný, paprikový, datlový, fíkový, voskový či skladištní. Kromě zavíječů nám často znehodnocují potraviny moly obilní a motýlci makadlovky. Vadí nám jejich pavučiny a výkaly. Čím je v místnosti tepleji, tím se rychleji rozmnoží. Tito motýlci mají velikost 10 až 14 milimetrů. Samice naklade do mouky, otrub, strouhanky, ovesných vloček a dalších potravin během života 600 až 700 vajíček. Housenky jsou běložlutá, 15 až 20 milimetrů dlouhé. Vývoj generace trvá 95 dní při teplotách asi 18 °C. Ve vytopených prostorách má 2 až 3 generace za rok.
Likvidace jídelních molů
- Lapače molů
Vyzkoušejte speciální lapače na moly. Lapače nejsou všechny stejně kvalitní, vyzkoušejte alespoň dva druhy. Do potravinových skříní vybírejte ty bez insekticidů a bez vtíravé vůně. Lepší jsou lapače, které speciálně lákají spíše samce molů a jejich vyhubení ukončí množení molů. Dříve se používalo prosívání mouky od červů a pavučinek, ale je to nehygienické. Zárodků a výkalů se nedá zbavit tím, ani když necháte potraviny přemrazit v mrazničce, nebo je zlikvidujete teplem na 50 °C v troubě, jak se často radí. Můžete dát do polic i přichystané misky s roztoky, které jsou uvedeny výše.
Prevence je nejdůležitější
Nutné je potraviny skladovat v dobře uzavíratelných nádobách, které jsou nejlépe na šroub. Zabráníte tomu, že se vám moli do potravin dostanou. Bohužel neovlivníte to, že si moly s moukou už přinesete. Pravidelně používejte a měňte lapače na moly. Police čas od času vytřete octem. Kdekoliv mezi policemi se mohou usadit drobky nebo zbytky potravin, které jsou pro larvy zdrojem potravy. K receptům našich babiček patřily i klasické noviny na dno polic, protože molům nevoní tiskařská čerň.