Když se nám v domě usadí kuna, je to problém. Všude jsou výkaly, zápach a ozývá se dupot. Kuna dokáže absolutně zničit střešní izolace a způsobit značné škody.
Kuna skalní se drží u lidských obydlí a dokáže nám život pořádně znepříjemnit. Umí se protáhnout i velmi malým otvorem mezi podbitím střech. Vyplatí se pečlivé utěsňování mezer. Univerzální způsob, jak se postarat o to, aby kuna opustila dům, asi neexistuje. Doporučuje se nízkoexpanzní pěna spojená s další zábranou. Vložte do otvoru kovovou síťku, aby se kuna nedokázala znovu prokousat.
Babské rady
Chlupy a vlasy
Kuna se nikdy nedrží tam, kde cítí nějakou kočkovitou šelmu. Ani tady však podle zkušeností lidí není úspěšnost zcela zaručena, protože jsou obyvatelé domů, kteří mají často volně žijící domácí kočky pro snížení stavu myší kolem domu tvrdí, že se jim i přesto kuny na půdě usídlily. Osvědčené je ale sehnat si hrst kočičích chlupů. Podobně fungují i chomáče lidských vlasů. Klidně o ně můžete zkusit požádat v nějakém kadeřnictví. Chlupy a vlasy rozložíte po půdě a vypudíte kunu.
Prostředky se zápachem
Zkuste použít naftalínové tablety, vyvrtat do jejich středu dírku a zavěsit je do prostoru. Na podobné bázi funguje i záplava voňavých citronových stromečků do auta, kunám totiž rozhodně nevoní ani nechutnají. Na půdě můžete vyvrtat malé otvory a injekční stříkačkou do nich vpravit vodu po holení, která kunám nevoní.
Pasti a sklopky
Kunu můžete chytit do pasti. Používají se k tomu sklopky neboli sklopce. Sklopec na kuny se uzavře v okamžiku, kdy do něj některá vleze. Kuna je však velmi chytrá a dokáže se pasti dlouho úspěšně vyhýbat. Pokud jej jích více a jedna z nich se chytí, ostatní už dovnitř nikdy nedostanete. Nesmíte se dotýkat sklopce rukou, protože to kuna cítí a dovnitř nepůjde. Pasti rozmísťujte pomocí kleští. Prodejci nabízí speciální návnadu, použít lze i sušené švestky nebo třešně. Kunu musíte odvézt více jak 10 km od domu, jinak se vám vrátí.
Elektronické plašiče
Ultrazvukový plašič většinou zabere jen na krátký čas. Jakmile si kuna na zvuk zvykne, přestane jí vadit. Za tu dobu ale můžete alespoň utěsnit otvory. Doporučujeme plašičku s proměnlivou výškou tónu. Zkuste elektronický plašič kun s proměnným kmitočtem a silou signálu. Ještě účinnější jsou plašiče s pohybovým čidlem, které při pohybu rozsvítí LED žárovku. Kuna se lekne a uteče. Můžete zkusit třeba reflektor na plašení kun s PIR čidlem a dálkovým ovládáním.
Vypuzení pomocí chemie
Osvědčené je i rozmístění na chlorových tablet pro desinfekci bazénu v pravidelných rozestupech. Zkusit můžete i práškový chloramin. Vybavte se rouškou a rukavicemi. Po utěsnění se proudem vzduchu vžene prášek do míst, kde se dle předpokladu kuna vyskytuje.