Svilušky jsou malý škůdci, kteří z rostlin vysávají mízu. Usazují se na spodní straně listů a rostlina může i uhynout. Podívejte se na zaručené tipy, jak se zbavit svilušek jednou pro vždy.
Pokud je rostlina napadena sviluškami, listy budou zespodu pokryté žlutými skvrnami. Na ostrém světle je vidět stříbrný nebo bronzový nádech. Někdy se objeví i na svrchní straně, na květech a poupatech. Často se prokoušou ze spodní strany listu na svrchní a objeví se dírky v listech. Pak jsou viditelné deformace listů, vadnutí a usychání, nerovnoměrný růst a barevné změny na listech. Pak listy mohou začít opadávat. Na rostlině se objevují jemné bílé pavučinky. Svilušky mohou být oranžové, červené, zelené, žluté, hnědé, černé i tečkované. Mají 8 nohou, patří do třídy Arachnida. Postižené části rostliny odstraňte, opadané listy posbírejte a spalte. Nenechávejte kolem plevel.
Náchylné rostliny
Obzvlášť náchylné jsou k napadení sviluškami ovocné stromy a keře, zakrslé růže, banánovníky, begónie, fazole, jahody, máta, konopí a většina pokojových květin. V suchém počasí mohou svilušky rostlinu nejvážněji poškodit, protože jí navíc vysávají tekutinu z listů. Přitahují je i rostliny pod sklem nebo fólií, včetně rostlin na okenním parapetu. Pokojové květiny pravidelně omývejte roztokem vlažné vody s trochou jemného mýdla či prostředku na mytí nádobí. Vhodné je i mýdlo s olivovým olejem. Použijte houbičku nebo rozprašovač. Po 6 dnech postup vždy opakujte. Venkovní rostliny postříkejte hadicí a pak rozprašovačem svilušky odstraňte i ze spodní strany listů.
Další prostředky na svilušky
Použít lze i denaturovaný líh na hadříku ke stírání spodní strany listů. Lze použít i přírodní pesticidy v podobě netoxických prostředků na přírodní bázi, které svilušky zahubí, ale rostlině neublíží. Účinkují na bázi látky zvané pyrethrum. Přírodní pesticid se vyrábí z výtažků rostliny příbuzné chryzantémě. Je šetrný, ale některé druhy rostlin jsou proti němu rezistentní. Pesticidy na bázi skořicového oleje hubí dospělé svilušky, ale neublíží vajíčkům. Používají se 1x za 3 dny po dobu nejméně dvou týdnů, abyste zahubili i larvy líhnoucí se z vajíček. Zabírá i Neem oil, složka pesticidu vyráběná z ořechů stromu Neem. Ničí i plísně. Použít lze i insekticidní mýdlo.
Domácí prostředky proti sviluškám
Použijte domácí bylinkový prostředek z mleté skořice, lžičky mletého hřebíčku a 2 lžiček italské kořenicí směsi v šálku vody. Přiveďte jej k varu a stáhněte z plotny. Nechte vychladnout a přimíchejte 2 lžičky prolisovaného česneku. Přeceďte přes plátno nebo kávový filtr. Přidejte pár kapek jaru na nádobí nebo tekutého mýdla a dejte do láhve s rozprašovačem. Každé 3 dny stříkejte spodní strany listů alespoň po dobu nejméně 2 týdnů. Pomáhají i esenciální oleje a přírodní soli. Lze ošetřovat pravidelně spodní strany listů pomocí směsi rozmarýnového oleje a vody. Použít lze i mastné kyseliny a draselné soli, sirný prach nebo roztok. Přípravky aplikujte pozdě odpoledne a večer. Můžete se také podívat, jak se zbavit molů.