Při lyžování bychom stejně jako při jiných sportech neměli zapomínat na vlastní bezpečnost. Proč nosit helmu?
Proč se na lyžích chránit přilbou
Lyžování je sport, při němž jednoznačně k úrazu může dojít. Stává se to navíc často, považována je tato disciplína za dokonce za nejrizikovější zimní sport vůbec. Nejčastěji si lyžaři poraní kolena, ale také ramena, kde dochází k luxacím a zlomeninám. Dokonce každý třetí úraz je vážný.
K nejvíce fatálním zraněním bezesporu patří úrazy mozku. Jen v Česku stoupl počet zranění hlavy na sjezdovkách mezi rokem 1999 a 2002 o dvojnásobek, což je dáno tím, jak prudce technologicky se tento sport v uplynulých dekádách rozvinul. Celkem 45 % všech lyžařských úrazů dětí se také týká hlavy.
Až 85 % těžkých poranění hlavy a mozku přitom může zabránit nošení lyžařské přilby. V České republice stále není její nošení povinné, ale zatím pouze doporučené. Dospělí lyžaři jsou navíc o něco méně svědomití, nosí ji 70 % sportovců. U dětí jsou statistická data příznivější, bez helmy na svah nevyráží 97 % z nich.
Podle čeho vybrat nejlepší lyžařskou přilbu
Přilba by tak jednoznačně měla patřit do základní výbavy malého i velkého milovníka zasněžených sjezdovek. V kritické chvíli rozhodně může svému nositeli zachránit život. Při výběru helmy na lyžování rozhoduje celá řada parametrů.
Základní rozdělení helem je podle konstrukce, a to na:
- helmy halfshellové
- helmy fullshellové
- helmy integrální
Pevná skořepina v případě fulshelové helmy chrání celou hlavu. Halfshelové helmy jsou vybaveny polstrováním v oblasti uší. Oproti celoskeletovým protějškům jsou lehčí a pohodlnější. Integrální provedení obsahuje i chránič brady a čelisti.
Dále lyžařské helmy rozlišujeme podle technologie výroby, a to na typ:
- in-mold
- injected
Modely typu in-mold se vyrábí vstřikováním stlačeného polystyrenu do polykarbonátové skořepiny za vysokých teplot a tlaků (cca 330 °C). To jim propůjčuje velkou pevnost. Helmy typu injected se někdy též označují jako sendvičové. Ty jsou vytvářeny vstřikováním speciální pěny do vnější plastové skořepiny. Jsou lehčí, ale méně pevné.
Jak vybrat správnou velikost přilby
Zcela zásadním faktorem je při nákupu především optimální velikost. Lze říci, že špatně sedící přilba nemůže splnit svou ochrannou funkci. Musí vám tedy být doslova akorát, nesmí tedy být nadměrně volná, ale ani vás kdekoli tlačit.
Velikost se uvádí podle obvodu hlavy v centimetrech, někteří výrobci se spoléhají i na klasické značení S, M, L a XL. Je tak potřeba si jednoduše správný rozměr ověřit, a to s pomocí obyčejného krejčovského metru. Měření se provádí v oblasti přibližně 2 cm nad očima.
Dětské modely obsahují mechanismus na úpravu velikosti. Tyto přilby lze tak označit jako „rostoucí“ a nějakou dobu s vaším potomkem vydrží. Tyto varianty se vyznačují i optimální tepelnou izolací a dětem tak během sportování nebývá zima.
Zdroj obrázků: pixabay.com