Při objednávce obkladu se musíme zaměřit na plochu, kterou chceme obkládat. Obsah této plochy si vypočteme pomocí jednoduchého vzorce šířka krát výška. Počítat ale musíme i se členitostí, prořezem a rezervou.
U pravidelného tvaru místnosti je výpočet snadný. U nepravidelných ploch si musíme jednotlivé plochy rozdělit na více pravidelných tvarů a vypočítat více obsahů, pro každý tvar zvlášť. Všechny obsahy pak sečteme. Doporučujeme přenést si všechny plochy na papír a použít mezi-výpočty pro minimalizaci chyb.
Jak si spočítat rezervu na prořezy?
Pří výpočtu optimální rezervy na prořezy je třeba brát zřetel na nepravidelnost a členitost plochy. U pravidelného obdélníku či čtverce můžete zvolit minimální rezervu na prořezy ve výši 5 %. To ale předpokládá precizní pokládku odborníkem a minimum kazové dlažby, kterou si musíte vždy při převzetí prohlédnout. Někdy dojde ke špatnému uříznutí obkladu, jeho zlomení nebo rozbití při upadnutí. Čím více je plocha členitá a obsahuje nepravidelná zakřivení a výklenků, tím větší je třeba rezerva na prořezy. U nepravidelných ploch se doporučuje alespoň 10 %.
Jak spočítat optimální množství dlaždic
Optimální množství vašich nových dlažeb a obkladů spočítáte podle jednoduchého vzorečku snadno. Vypočítáte si tak, kolik dlaždic budete potřebovat pro pokládku místnosti, terasy či chodníku. Stačí si jen zadat délku a šířku podlahy a délku a šířku dlaždic. Vždy je nutné mír rezervu na to, kdyby dlažba třeba praskla a na prořez.
((šířka plochy x délka plochy) : (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + (10% – tedy 5% na prořez + 5% rezervní materiál) = počet kusů
((500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm)) + (10% tedy 11,1 + 11,1) = 245 dlaždic
((200 000 cm) : (900 cm)) + (222,222:100×10) = 245 dlaždic
((222,222) + (2,222×10)) = 245 dlaždic
222,5 + 22,5 = 245 dlaždic
Příklad výpočtu obkladů pro obložení stěny
Pokud stěna měří na šířku 5 m a na výšku 2,6 m, tyto hodnoty vynásobíme a dostaneme výsledek 13 m² jako čistou plochu. K výsledku připočítáme 10 % obkladů na prořez, což je 1,3 m². Celkem si tedy objednáme 14,3 m² obkladů.
Jak vyřešit roh v místnosti
Pokud je na stěně k obložení i roh, můžete nakoupit jen plošné obklady a roh osadit jejich sražením k sobě, tedy na tupo. Většina obkladů má variantu speciálních rohových prvků, které se měří na takzvané běžné metry na výšku, neboli bm. Nejhezčí, ale i nejvíce pracná varianta spočívá v tom, že si musíte rohy nařezat z plošných obkladů na takzvaný kamenický roh na 45 stupňů. To je ale vhodné konzultovat s řemeslníkem, aby s tím obkladač počítal. V případě nejistoty se vždy raději obraťte na výrobce či specializovaného prodejce.