Mastnotu a zbytky jídla můžeme z pánve snadno dostat dolů, aniž byste ji poškodili. Jen musíte vědět, jak na to. Během čistění si dejte pozor na to, abyste ji nezničili.
Velmi důležitý je způsob čištění a mytí pánve, protože ji nevhodným zacházením můžete zcela zničit. Při vaření používejte pouze dřevěné nebo plastové nástroje, určitě nedávejte pánve do myčky na nádobí a nedrhněte je nikdy drátěnkou. Zejména na teflonovou pánev používejte pouze jemnější stranu houbičky či hadřík.
Pánev umyjte ihned po použití
Na pánvi nenechávejte připečené zbytky a olej dlouho zasychat. Nechte jen pánev vychladnout, ať se nespálíte a umyjte ji ihned po dokončení přípravy jídla. Pokud spěcháte, alespoň ji opláchněte vodou a napusťte do ní vodu. Vychladlé a zatvrdlé spáleniny pak totiž nechtějí povolit a nejdou vyčistit.
Tekutý písek na čištění pánve
Tekutý písek pánvi neublíží, pokud použijete měkkou stranu houbičky a odstraníte z ní všechny nečistoty. Pokud je nečistota zaschlá, zkuste zvolit raději jiné postupy.
Horká voda na čištění pánve
Pokud jsou nečistoty už zaschlé, nalijte do pánve trochu vody a dejte ji na pár minut zahřát na sporák. Jakmile začne vroucí voda probublávat, připálenina i mastnota se ze dna uvolní a bude se snadněji čistit. Můžete zkusit v pánvi zahřát i coca-colu, která rozpustí i pevně ulpívající nečistoty.
Čištění pánve solí
Čtvrt hrnku hrubozrnné soli nasypte na dno pánve a drhněte ji papírovým ubrouskem. Můžete ji také na pánvi rozehřát, nečistoty se tím uvolní a pánev pak nemusíte drhnout. Použijte jemnější stranou houbičky se saponátem.
Ocet a jedlá soda na čištění pánve
Do pánve nalijte vodu se šálkem octa a přiveďte k varu, až se začnou připáleniny samy odlupovat. Pak sundejte pánev z plotny, přisypte 2 lžíce jedlé sody, až začne směs pěnit, nechte ji 15 minut působit a očistěte ji jemnou houbičkou.