Automatická pračka je dnes nepostradatelnou součástí asi každé domácnosti a potřebuje údržbu. Byla oceněna jako nejužitkovější vynález minulého století, protože osvobodila ženy od náročného praní prádla v ruce.
Jak tedy postupovat při čištění automatické pračky? Začněte shora dolů. Postup vám přiblížíme.
Čištění dávkovací nádoby
Dávkovací nádoba na prací prášek a aviváž neustále zadržuje spoustu nečistot, vodní kámen a často i plíseň. Tuto dávkovací nádobu byste měli důkladně vyčistit alespoň jednou měsíčně. Je třeba ji nejprve vyndat a tento šuplík pořádně vydrhnout starým zubním kartáčkem. Stejným způsobem vydrhněte i vnitřek v okolí šuplíku. Párátkem či jehlou vyčistíte i trysky a otvory pro průtok aviváže do pračky. Pak důkladně otvor po vyndaném šuplíku propláchněte.
Čištění těsnící gumy
Těsnící guma kolem dveří pračky bývá zanesena nečistotami, vlasy, kusy zapomenutých papírových kapesníků a různými předměty, které během praní často vypadnou z prádla. Těsnící gumu setřete a vysušte do sucha nejlépe po každém praní.
Tip: Jak vyčistit myčku?
Čištění bubnu pračky
Zanesený buben pračky můžete vyčistit speciálními prostředky, určenými právě pro čištění praček. Ocet je levný a dostupný prostředek. Láhev klidně dejte a obraťte do nádobky pro aviváž, do pračky přidejte sáček sody a pusťte pračku bez prádla na běžný program, ideálně s teplotou minimálně 60 a více stupňů. Ideální je nejvyšší teplota praní s nejvyššími otáčkami. Pračku dokonale zbavíte nečistot i vodního kamene.
Čištění filtru
Jak čistit filtr najdete v návodu, který jste obdrželi spolu se záručním listem. Čištění filtru provádějte alespoň dvakrát až třikrát ročně. Filtr většinou najdete na přední straně pračky dole pod dvířky. Otevřete kryt, filtr vytáhněte, možná vám vyteče trocha vody. Pořádně jej vyčistěte pod tekoucí vodou.
Změkčovač vody
Pračka je zanesena především vodním kamenem a změkčovače vody pomáhají tomu, aby se vodní kámen v pračce neusazoval. Změkčovač prodlouží životnost pračky o několik let. Zkuste třeba sodu na praní prádla z drogerie a na máchání dávejte místo aviváže trochu octa. Bakterie se ničí až při 60 stupních a dnes se pere vše maximálně na 40. Ocet viry a bakterie dokonale zlikviduje a po běžném vymáchání v prádle opravdu nejde cítit.