Zima bývá pro většinu divoké zvěře i ptáků dobou nedostatku potravy. Ptactvo se přiživí z nejrůznějších zdrojů, ale pomoc jistě malí opeřenci to ocení. Není nic krásnějšího než pozorovat, jak se kolem zasněženého krmítka prohání nejrozmanitější exempláře kouzelné ptačí říše.
Aby krmítko pro ptáčky správně fungovalo a ptáčci ho mohli používat bez obav a nebezpečí útoku predátorů, je důležité dodržet při výrobě několika zásad. Vyvarujte se ostrých hran i hrotů, které by ptáčkům mohly ublížit. Krmítko umístěte do závětří na jih či východ. udělejte to dříve, než přijde zima, aby si na něj ptáčci zvykli ještě před napadnutím sněhu.
Ptačí krmítka
Výroba ptačího krmítka neodmyslitelně patří k podzimním a zimním tradicím. Mnoho kutilů vyznává pevná, dřevěná krmítka. Jejich účel je ale spíš estetický než praktický. Přinášíme velmi jednoduchý návod na závěsné krmítko, které si každý zvládnete vyrobit za 10 minut a ještě při tom využijete PET lahve.
Budete potřebovat:
- PET lahev
- 2 kuchyňské vařečky
- provázek
- řezák
- trychtýř
- sypkou venkovní směs ptačího zobu
Zdroj: acbkvestnik.weebly.com
Postup při výrobě krmítka
Ke dnu plastové lahve pomocí řezáku naproti sobě prořízněte 2 malé křížky o průměru 1,5 cm, podle průměru rukojeti vařeček. Stejně to opakujte o něco výše do kříže. Asi 2 cm nad křížky z jedné strany vyřízněte kulaté otvory široké a vysoké asi 3 až 4 cm. Křížky protáhněte rukojeti vařeček tak, aby jejich konce tvořily na jedné straně nádobku na zrní a na druhé straně bidýlko pro ptáčky. Dovnitř PET lahve střídavě pomocí trychtýře sypte nejrůznější druhy semínek a ptačího zobu tak, aby tvořily barevné přechody. Nakonec udělejte do víčka lahve malý otvor, kterým protáhněte provázek na zavěšení. Na vnitřní straně víčka udělejte pár uzlů, aby vám skrze otvor provázek neproklouzl. Pak už stačí jen krmítko zavěsit a počkat, až přilétnou první ptáčci.
Co do ptačího krmítka
Důležitý je i obsah ptačího krmítka. Pamatujte na to, že ptáci mají jiný trávicí systém než lidé a nesmíme jim tedy dávat vše, co bychom ocenili sami. Žádné slané a kořeněné potraviny, těstoviny, uzené výrobky a pochutiny, které ptákům způsobují trávicí potíže a mohou skončit i smrtí. Naopak jim bez obav lze nabídnou olejnatá semínka, jako je slunečnice, mák, ořechy, řepka, zrní, přírodní plody, sádlo či lůj.