Mnoho originálních doplňků do bytu, domu, na balkon, terasu i na zahradu si můžete zkusit vytvořit sami. Pokud je vyrobíte vlastníma rukama, budou zaručeně unikátní, jejich tvorbu si užijete a navíc zažijete úžasný pocit z tvoření. Ve vlastnoručně vytvořeném okrasném květináči se budou pokojové květiny skvěle vyjímat.
Podpořte svou kreativitu, užijte si radost při tvoření a vneste do interiéru kus své osobitosti. Okrasné květináče jsou docela drahé, zvláště pokud jich chcete mít více v jednom designu. Nemusíte se hned spokojit s levnými plastovými obaly. Dejte si domů výstavní kousky, které ozvláštní každý prostor. Vsaďte na přírodní materiály, jako je hlína, keramika či oblíbený odolný beton a budete mít doma krásně útulno.
Proč zrovna beton a cement
Pohledový beton nebo pohledová stěrka vytvářející imitaci betonu je po celém světě stále oblíbenější. Navíc ji lze libovolně tónovat. Koresponduje to s oblíbeností nadčasové a originální šedé barvy, která se skvěle kombinuje. Právem se jí říká nová černá. Tu totiž do interiéru zasadíte jen ve správné kombinaci a musíte si dát pozor, aby prostor nebyl moc ponurý a chladný. S šedou je to ale snadné.
Květináč z cementu a textilu
Cement má univerzální použití. Proto si z něj zkuste vytvořit unikátní květináče. Cement seženete ve všech stavebninách. K tomu vám stačí starší ručník či utěrka, zbytek látky, obnošené tričko nebo starý hadr na podlahu, který vyperete. Květináč si můžete vyrobit sami doma z věcí, které jsou levné a snadno dostupné. Dokážete z nich vytvořit květináče s neuvěřitelně zajímavým efektem. A pokud zrovna nejste pěstitelé roku, vsaďte na tyto nenáročné pokojové rostliny.
Potřebné pomůcky
- Cement
- Vodu
- Starší plastovou nádobu na rozmíchávání cementové hmoty
- Starou lžíci
- Kus výše uvedeného textilu
- Igelitovou podložku
- Igelit na obalení květináče
- Misku, zavařovací sklenici nebo květináč
- Nůžky
- Štětce
- Akrylové barvy
Postup výroby květináče
- Na stůl si rozprostřete igelitovou podložku.
- Vybranou misku, zavařovací sklenici, starší květináč nebo jinou nádobu si obalte igelitem.
- Látku přiložte na nádobu a převislé okraje látky si zastřihněte nůžkami.
- Do plastové nádoby na rozmíchávání cementové hmoty nasypte cement a zřeďte jej trochou vody tak, aby vytvořil hladkou hmotu bez hrudek.
- Textil potřete cementovou hmotou z obou stran a přitiskněte ho na nádobu.
- Prsty látku zřaste a vytvarujte podle své fantazie do požadovaného tvaru.
- Pak květináč potřete pomocí štětce několika vrstvami cementové hmoty a nechte ho důkladně ztuhnout a ztvrdnout.
- Jakmile květináč z cementu dostatečně zatuhne, opatrně z jeho středu vyjměte igelit s nádobou použitou na tvarování.
- Následně znovu rozmíchejte trochu cementu s vodou a důkladně vytřete vnitřek vytvořeného květináče. Cementový nátěr zakryje případné rýhy a důlky. Díky tomu povrch zacelíte.
- Jakmile cementový květináč zaschne, můžete jej tónovat pomocí štětce a akrylových barev dle potřeby.
- Pak vložte do cementového květináče vybranou rostlinu a dopřejte jí přírodní hnojivo pro kytky, aby se jí dobře dařilo.
Cement je oblíbený do moderních bytů, skandinávských interiérů, industriálního stylu či minimalistického designu. Kromě strohých kontur z něj s trochou fantazie hravě vykouzlíte rustikální dílo do interiéru i exteriéru. Vypadá velmi originálně. Pokud nemáte doma živé kytky, dejte do něj třeba podzimní dekorace do bytu.