Vzdušná vlhkost je nutná i v našem bydlení. Optimální hranice by měla být mezi 40 až 50 %. Hodnotu zjistíte na přenosné meteorologické stanici. Optimální hodnota vlhkosti ve vzduchu snižuje možnost onemocnění horních cest dýchacích. V panelákovém bytě se hodnoty pohybují mezi 30 až 35.
Hrnkové květiny
Rostliny v bytě jsou dobrý pomocník. Zeleň v domácnosti zachytává prach a přirozeně odpařuje vodu. Dostatek rostlin v hliněných květináčích zvedne vzdušnou vlhkost v bytě až o 7 %. Nejlépe se hodí rostliny s velkými listy, ze kterých zkondenzovaná voda někdy přímo odkapává.
Tip: Jak vybrat správná a bezpečná světla do koupelny
Závěsy a záclony
Jde o trik našich babiček. Pro úsporu energie není dobré, aby záclony a závěsy přesahovaly přes topení. Pokud dosahují těsně nad něj, lze je využít. Navlhčete závěsy či záclony vodou z rozprašovače a nechte ji volně odpařit. Velká plocha závěsů vám v bytě zajistí velmi rychle potřebný efekt. Po vyprání závěsy i záclony věšte ještě mokré. Provoní vám byt a samy se vyvěsí.
Sušení prádla
Snadné a velmi efektivní řešení nízké vlhkosti vzduchu v bytě. Prádlo je třeba na sušáku prádla sušit nepřetržitě. Přenosný sušák v blízkosti radiátoru zvlhčí klima. Pokud používáte aviváž, získáte příjemný bonus v podobě vůně v celém domě.
Odpařovače na radiátory
Dnes už mají mnoho podob. Kromě pravidelného dolévání vody odpařovače na radiátory musíte pravidelně čistit. Teplo u topení podporuje růst mikroorganismů a plísní. Nečekejte, až voda začne zapáchat a zbavte se vždy včas potencionálního zdravotního rizika.
Profesionální zvlhčovač vzduchu
Ke zvlhčení vzduchu přispěje i akvárium nebo domácí fontánka, jejíž tekoucí voda vám uklidní i nervy. Jako nejjednodušší řešení se nabízí profesionální zvlhčovač vzduchu. Jeho cena začíná na 1 000 korunách a výše. Můžete si do něj dát i éterické oleje nebo nějakou pěknou vůni. Možná zjistíte, že je to pro vás nejsnadnější řešení.