Není nad dřevěnou podlahu. Tento staletími prověřený materiál je zárukou, že vaše podlaha spolu s vámi dobře poslouží i několika dalším generacím.
Dřevěná podlaha, to mohou být parkety, plovoucí podlaha nebo klasická podlahová prkna neboli podlahové palubky. Na ty se v tomto článku zaměříme.
Proč celodřevěnou podlahu?
Pro svůj jedinečný vzhled i vlastnosti si celodřevěné podlahy nacházejí cestu do stále většího počtu domácností. Sluší nejenom tradičním obydlím, nýbrž i těm moderním. Nejenže skvěle vypadají a jsou příjemné na dotek, ale také v bytě fungují jako skvělý tepelný izolant. Na začátek si pojďme objasnit pojmy. Dřevěná podlaha je taková, která je vyrobená z jednoho kusu řeziva. Tvořena je z pera a drážky, která po založení vytvoří jednolitý povrch. Na e-shopu palubky-online.cz jsou k sehnání i modernější verze palubek s přiznaným spojem a jemně seříznutými hranami.
Jakou dřevinu?
Jedním z hlavních parametrů při výběru dřevěné podlahy je dřevina, respektive její tvrdost. Tu volte s přihlédnutím na stupeň zatížení vaší budoucí podlahy. Obecně se dá říci, že čím vytíženější vaše podlaha bude, tím by měla být tvrdší. Do předsíně, kuchyně či obýváku tak bude správnou volbou tvrdý jasan, habr, akát či bambus, a do ložnice pak měkčí smrk či borovice. V ložnicích se však skvěle vyjímají i podlahy ořechové, dubové i bukové.
Jakou tloušťku?
Svou roli ale má i tloušťka podlahových palubek. Na trhu se setkáte s podlahovými palubkami silnými 19 až 40 mm. Na podlahu se nejčastěji používají dřevěné podlahové palubky s tloušťkou 28 mm, která snese i větší zatížení. Pokud ale třeba vybíráte podlahu do sálu, ve kterém se budou trénovat lidové tance či bude jinak extrémně zatížená, určitě zvolte palubky silnější.
Jakou délku?
Dřevěné podlahové palubky se běžně dodávají ve dvou až šestimetrových délkách. Nejčastěji se setkáte s palubkami čtyřmetrovými. Většina prodejců vám je ale uřízne na zakázku, tedy dodá v rozměru, který vám a vaší podlaze bude vyhovovat.
Zdroj obrázků: palubky-online.cz