Praskliny ve zdech jsou problémem starších domů a bytů, ale i moderních novostaveb, z venku i zevnitř. Naučíme se je kvalitně opravit.
Drobnější prasklinky lze opravit bez jakéhokoliv většího zásahu. Nejlepším řešením je provádět opravy ve zdech před vymalováním místnosti a předejít tak vzniku skvrn a nerovností na stěnách. Za využití malířské špachtle postupně odstraňte loupající se okolí všech prasklin velmi pečlivě až na pevný základ zdi. Pomocí špachtle nakonec projeďte i místo samotné praskliny. Na první pohled dojde k jejímu zvětšení, vytvoříte tím ale místo pro spárovací hmotu, kterou trhlinu vyplníte.
Další postup
Po vyškrábání místa následně důkladně odstraňte vše od prachu a nečistot pomocí suchého štětce. Předejde se možnosti nedokonalého vyplnění praskliny. Po vyčištění pak praskliny navlhčete a vyplňte sádrou nebo štukem. Při použití štuku jej naberete hladítkem a pomocí jednoho táhnutí ho naneste do trhliny. Provedení tahem je velmi důležité pro rovnoměrnost vytvořené nové plochy. Na závěr zarovnejte zeď pomocí stěrky a zahlaďte ji po celém povrchu hladká.
Větší praskliny
U větších prasklin nepoužívejte pouze štuk, jinak jej budete potřebovat příliš velké množství. Výhodnější a lepší řešení je maltová směs. Po důkladném rozmíchání a nanesení ji nechte dostatečně zaschnout. K drobnému doladění využijte štuk a zahlaďte zbytek i nadále přetrvávajících škvír.
Jak použít stěrku
Pro vyrovnání stěny využijte stěrku. Nejprve opravované místo natřete penetrací a po jejím zaschnutí stěrkou vyrovnejte vzniklé nerovnosti. Pak využijete další vrstvu stěrky k vyrovnání dalších nerovností. V závěru stěnu ještě obruste pomocí smirkového papíru a sádrokartonářského hladítka a nakonec znovu proveďte penetraci stěny. U velkých trhlin využijte bandáže. Samolepicí páskou poškozené místo zaplňte a překryjte malířskou barvou.