Dnes již skoro každý ví, že pod označením paddleboarding se skrývá sportovní aktivita, kdy se člověk pohybuje po vodě pomocí prkna s využitím pádla. V poslední době se pak stále větší popularitě těší nafukovací paddleboardy.
Jaké jsou jejich přednosti a proč je milovníci vodních sportů dnes často preferují v porovnání s těmi pevnými?
Nafukovací paddleboardy a jejich přednosti
Mezi hlavní přednosti nafukovacích paddleboardů patří jejich snadná přenosnost, která je dána nízkou hmotností. Pro začátečníky, kteří hledají větší a stabilnější prkno, jsou paddleboardy ideální volbou.
Na cestu je navíc není problém sbalit do tašky. Oproti pevnému paddleboardu je nafukovací paddleboard cenově dostupnější a pokud se o něj člověk alespoň trochu stará, odmění se dlouhou životností.
Nafukovací paddleboard má multifunkční využití
Využití nafukovacího paddleboardu je přímo úměrné tomu, do jaké míry ho člověk umí ovládat. Je vhodný nejen k projížďkám na klidné vodě, ale zdatnější uživatelé s ním mohou vyrazit na moře, zazávodit si nebo praktikovat s ním některé techniky jógy. Nafukovací paddleboardy se vyrábějí pro všechny věkové kategorie, takže si na své přijdou děti i ti nejstarší.
Nejdůležitější kritéria výběru nafukovacího paddleboardu
Klíčovým kritériem při výběru nafukovacího paddleboardu by měla být tělesná váha budoucího majitele. Pro lidi s nízkou hmotností je vhodné prkno s větším výtlakem, protože garantuje stabilitu a umí vyvinout vyšších rychlost.
Pro rekreační pádlování se doporučuje výtlak alespoň dvojnásobné hodnoty, než je hmotnost majitele. S ohledem na šířku paddleboardu se začátečníkům doporučuje alespoň 31″ široký plovák. Podstatné je nezapomenout na vhodné příslušenství. Zodpovědný paddleboardista si na rychlou vodu vezme helmu, do mělkých a kamenitých míst chrániče na kolena.
Druhy nafukovacích paddleboardů
Důležitým měřítkem je samozřejmě i specifické zaměření paddleboardu. Existují čtyři základní druhy nafukovacích paddleboardů. Allround paddleboard je typem paddleboardu, se kterým se lze věnovat čemukoli.
Touring paddleboard je doporučován pro dlouhé výlety po hladině, když je v porovnání s jinými paddleboardy výrazně delší a širší. Yoga paddleboard je typický větším výtlakem, aby byl stabilnější. Race paddleboard je mezi nafukovacími paddleboardy výjimkou, protože oproti pevným je znatelně pomalejší.
Paddleboardistou snadno a rychle
Žádný učený z nebe nespadl, a to pochopitelně platí i pro paddleboarding. Přesto je vhodné držet se některých užitečných rad, které výrazným způsobem pomohou osvojit si tuto dovednost co nejrychleji.
Začátečník by si měl najít klidnou hladinu, kde se hloubka zvyšuje pozvolna. Na plovák by měl lézt po čtyřech a pokud si není jistý, může si na prkno nejprve kleknout a zkusit si pádlovat. Podobně si to lze vyzkoušet i vsedě. Následně je třeba se doprostřed nafukovacího paddleboardu postavit a rozkročit nohy na šířku ramen.
Důležité je setrvat v narovnané poloze a nedávat špičky k sobě. Pádluje se takovým způsobem, aby byl list pádla směrem dopředu. Pádlo by mělo být ponořené ve vodě, přičemž záběr končí vždy v okamžiku, kdy se člověk dotkne rukou svého těla. U malých dětí se rozhodně není za co stydět, když je rodiče vybaví záchrannou vestou.
Nafukovací paddleboard je vhodný pro tuzemskou i zahraniční dovolenou
S paddleboardem je možné navštívit celou řadu atraktivních turistických destinací a poznat je z poněkud jiného úhlu pohledu. Nafukovací paddleboard se i díky své nízké váze hodí zabalit s sebou na cestu do Thajska, na Sardinii, ale svůj účel jistě splní i na dovolené u některého z českých rybníků. Milovníky ekologie jistě potěší informace, že výroba moderních nafukovacích paddleboardů je šetrná k životnímu prostředí.
Zdroj obrázků: pixabay.com