Každý majitel zahrady by měl minimálně uvažovat o vybudování terasy. Díky tomu získá místo, kde může v klidu relaxovat, užívat si stolování na čerstvém vzduchu či se bavit s přáteli. Terasa by se měla dát používat co možná nejčastěji, a proto je rozumné ji adekvátně zastřešit.
Střecha by měla být kvalitní
Hned na začátku je dobré si říci, že zastřešení terasy něco stojí, alespoň pokud člověk hledá kvalitní a zároveň dlouhodobé řešení.
Existují tu sice levné varianty typu slunečník či natažená nepromokavá plachta, ale tyto možnosti nejsou příliš vhodné. Nejenže mají celou řadu vizuálních nedostatků, ale hlavně neposkytují dostatečnou ochranu.
Střecha nad terasou by měla správně poskytovat kompletní protekci, tedy proti dešti i slunci. Tato kritéria splňují například tradiční pergoly. Ty jsou navíc stále levnější. Problém je, že dnes už mnozí lidé žádají více.
Nechtějí pouze, aby na ně nepršelo, případně jim do očí nesvítilo slunce. Touží i po tom, aby se v letních vedrech na zahradě zbytečně moc nepotili. A k tomu jim může pomoci bioklimatická pergola.
V čem jsou lepší než klasika?
Největší rozdíly mezi tradičními a bioklimatickými pergolami spočívá ve střeše. Zatímco u klasických pergol tvoří střechu hlavně polykarbonát, modernější bioklimatické alternativy využívají lamelové střechy.
Ty se dají podle potřeby různě nastavovat. Lamelovou střechu lze natočit tak, aby se teplý vzduch z prostor pod pergolou plynule odvětrával pryč. Díky tomu je snadné vytvořit si na zahradě příjemné klima, i když zrovna padají teplotní rekordy.
Modely s lamelovou střechou se nejčastěji vyrábějí z hliníku. Proto jsou tyto konstrukce tak odolné. Hliníkové pergoly navíc není potřeba jakkoliv opečovávat, což je třeba běžný nešvar třeba u dřevěných konstrukcí.
Bioklimatické pergoly se dnes již dají pořídit leckde. Kdo však touží po vysoce kvalitním produktu za rozumné peníze, ten by měl přemýšlet o modelech firmy ATYPY. Ta má ve své nabídce například pergoly Adam či Aerolux.