Rekonstrukce starého domu

Rekonstrukce starého domu: Co byste měli vědět, než začnete

Přemýšlíte nad rekonstrukcí starého domu? Milovníkům antikvariátů a starých věcí se může zdát renovace nemovitosti jako jedno velké dobrodružství, ale je to mnohem náročnější. Starý dům totiž může skrývat spoustu problémů.

Řada lidí má při koupi starého domu pocit, že stavba a interiér potřebují jen drobné, estetické úpravy. Při bližším zkoumání ale zjistí, že bude třeba udělat kompletní rekonstrukci, která je bude stát spoustu času, energie a peněz. 

Proto si ještě před začátkem rekonstrukce udělejte podrobný seznam všeho, co je třeba předělat, opravit, nahradit. Případně si k rekonstrukci přizvěte odborníky a nechte si vypracovat kompletní projekt. I když se to může zdát jako zbytečná položka navíc, zkušený architekt či projektant vám ušetří spoustu peněz.

Co si ověřit ještě před rekonstrukcí domu?

  • Zjistěte si více o historii domu. Zkuste dohledat původní stavební projekt, informujte se o materiálech použitých na stavbu domu, zkontrolujte elektrické rozvody, dejte prověřit základy.
  • Během přípravné fáze věnujte zvýšenou pozornost izolaci domu. Řada starých domů totiž nemá žádnou izolaci. Je to neekologické a odrazí se to také na výšce účtů za energie. Investice do kvalitního zateplení je v 21. století základ.
  • Ověřte si, zda budete potřebovat stavební povolení. V případě větší předělávky, nebo dokonce přestavby či dostavby vás stavební povolení nemine. Raději se proto informujte na stavebním úřadě, ať už přímo na místě, nebo na internetu
  • Zvažte testování na přítomnost azbestu a olova.
  • Ještě před rekonstrukcí myslete nejen na pojištění nemovitosti, ale také na pojištění domácnosti. Pokud budete během rekonstrukce v domě také bydlet, nějaká ta nehoda na vybavení domácnosti se může snadno stát, tak ať jste chránění.

Na tyto části domu si dejte pozor

Při rekonstrukci domu věnujte zvýšenou pozornost podlaze. Nejdříve si zjistěte, co je pod parketami či jiným obkladem. Může se vám totiž stát, že ve starém domě nebude ani vylitý beton. To by v budoucnosti v domě způsobovalo problémy, vlhkost, plísně i tepelné ztráty. Samotné dřevěné parkety se nesnažte zachovat za každou cenu, může vás to stát mnohem víc peněz než nová, stejně pěkná podlaha.

Podobně jsou na tom ve starších domech také schodiště. Častokrát na nich najdete nevzhledné, zašlé koberce. Přitom je možné, že pod kobercem se nachází původní obklad. Pokud to bude možné, zkuste jej obnovit. Opět ale platí, že v případě velkého poškození je jednodušší a levnější obklad schodů, nebo dokonce celé schodiště kompletně rekonstruovat.

Zaměřte se také na to, zda je třeba měnit dveře a zárubně. Někdy stačí dveře i zárubně přemalovat, nebo naopak odstranit starou barvu a rám zbrousit. Pokud to ale v případě vašeho domu nebude stačit a interiérové dveře jsou už ohnuté, špatně se zavírají, nebo dokonce hnijí, raději je nechte vyměnit. Bohužel, to opět bude znamenat navýšení ceny rekonstrukce.

Rekonstrukce domu paleta barev
Zdroj: pexels.com/ Pixabay

Tyto kroky určitě nevynechejte

Nezapomeňte na nový nátěr

Jednou z věcí, na které je třeba myslet při rekonstrukci starého domu, je nová výmalba, nebo dokonce omítky. Pokud v domě žili kuřáci nebo v něm byla plíseň, nová omítka je potřebná.

Zmodernizujte kuchyni

Zjistěte si, jak je na tom kuchyně a kuchyňské spotřebiče. Je to sice velká položka v rozpočtu rekonstrukce, ale nová kuchyně a úsporné spotřebiče vám do budoucna ušetří spoustu starostí. Pokud byste ke kompletní výměně přistoupili až s odstupem času, mohlo by to znamenat další stavební úpravy, proto je lepší to udělat hned.

Pokud je kuchyňská linka relativně nová, nevykazuje žádné velké problémy, pro její vylepšení stačí dát například novou kuchyňskou desku nebo vyměnit úchytky na kuchyňských dvířkách. Případně můžete celou linku přemalovat, nebo zbrousit a obnovit původní vzhled.

Zaměřit se na okna a těsnění 

Výměna oken často ušetří spoustu peněz za energie. Pokud však vlastníte opravdu starý dům, která má krásná dřevěná okna, nechte si s jejich výměnou poradit od odborníka. Dají se nahradit novými, stejně atraktivními, bohužel jejich cena může být vysoká. 

Pokud jsou okna malá, zamyslete se nad jejich zvětšením. Díky tomu budete mít více přirozeného světla v interiéru a nebudete tolik potřebovat svítit. Kromě toho vám přirozené světlo přinese do domu dobrou náladu.

Předělejte podkroví

Ve většině starších domů je podkroví jen jakýmsi úložným prostorem. Vy z něj lehce uděláte další pokoj. Ať už se rozhodnete pro podkrovní ložnici, dětský pokoj nebo pracovnu, myslete především na teplo, které se v podkroví kumuluje nejen v létě, ale i v zimě. V zimním období to je příjemné, ale v létě je spíš utrpení, proto je třeba ještě před rekonstrukcí myslet na dobrou izolaci střechy, nebo dokonce nějaký typ chlazení.

Při předělávce nezapomínejte na detaily. Vyberte dekorační textilie, pověste obrazy, rozmístěte milované dekorace. Právě tyto drobnosti udělají ze starého rekonstruovaného domu váš domov.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *