Pokud uvažujte o vybudování solárního systému k ohřevu vody svépomocí, nejdříve si vše pořádně naplánujte a promyslete. K ceně solárního systému přičtěte propojovací potrubí a armatury, nemrznoucí směs a případně i potřebného nářadí.
Na solárním systému nešetřete
Doporučujeme dvoustupačkovou solární stanici se separátorem vzduchu. Zbavíte se tak i posledních vzduchových bublinek, které v systému pro ohřev vody po montáži zůstanou. U solárních kolektorů si vyžádejte atest Solar Keymark a jeho datasheet. Zjistíte, zda má kolektor vhodný výkon a jakou má maximální stagnační teplotu. Vyhnete se potížím s funkcí solárního systému. Tady jsou rady a tipy.
Solární termický systém ohřevu vody přeměňuje energii získanou ze slunce na teplo. Fotovoltaický systém přeměňuje energii ze slunce na elektrickou energii. Obvykle se fotovoltaika využívá pro dodávky elektřiny pro vlastní spotřebu domu nebo i pro dodávku elektřiny do sítě.
Z čeho se skládá solární set
- Solární kolektory v počtu dle velikosti setu
- Solární zásobník by měl mít minimálně 200 l a více
- Solární regulátor
- Čerpadlová jednotka
- Expanzní nádoba
- Propojovací armatury k solárním kolektorům
- Konstrukce v závislosti na typu střechy
Potřebné příslušenství
Spočítejte si délku potrubí a přidejte nemrznoucí směs, které vezměte alespoň 20 l navíc. Potrubí z nerezového vlnovce je ohebné a po celé délce zaizolované kaučukem a zahrnuje kabel na připojení teplotního čidla kolektoru. V příslušenství potrubí seženete speciální objímky a podložky, které vám usnadní montáž potrubí.
Nemrznoucí směs a odvzdušnění
Upusťte od automatických odvzdušňovacích ventilů u kolektorů a využijte plnící vozík. Nemrznoucí směs využijete při odvzdušňování systému plnícím vozíkem, který si lze půjčit v instalatérských prodejnách. Solární systém dokonale odvzdušníte během půl hodiny a vyhnete se tak potížím s funkčností celého systému.
Montáž solárních panelů
Rozměřte prostor na střeše domu. Zkontrolujte, zda lze rovnoměrně přichytit háky solární konstrukce a vést prostupy pro potrubí k solárním kolektorům. Podložky využijete k vyrovnání nerovností, abyste mohli upevnit ližinu solárních kolektorů.
Háky konstrukce rozvrhněte tak, aby se solární kolektory neprověsily, jinak vznikne netěsnost hydraulického okruhu nebo problém se zatékáním do střešního pláště.
Zhotovení prostupů
Po upevnění konstrukce zhotovte prostupy střešní krytinou a připravte si solární potrubí. Prostupy musí po instalaci solární kolektory překrývat, ochráníte je před povětrnostními vlivy. Na konstrukci umístěte kolektory dle návodu k instalaci solárního systému. Pečlivě propojte kolektory mezi sebou, ať neprotékají. Hydraulicky propojte kolektory s potrubním vedením až do technické místnosti.
Montáž solárního zásobníku
V technické místnosti demontujte bojler, instalujte solární zásobník a napusťte užitkovou vodou. Dle potřeby ho připojte k alternativnímu ohřevu, případně na tepelné čerpadlo. dejte čerpadlovou jednotku a expanzní nádobu do technické místnosti. Čerpadlo propojte s potrubím od kolektorů a výměníku v zásobníku vody.
Napojení na expanzní nádobu
Jednotku napojte na expanzní nádobu, kterou před zavěšením natlakujte na provozní tlak. Proveďte elektroinstalaci solárního regulátoru k čerpadlové jednotce a připojte teplotní čidla. Regulátor nastavte a vypněte.
Tlaková zkouška a plnění systému nemrznoucí směsí
Kompresorem nafoukejte systém vzduchem a proveďte tlakovou zkoušku. Ostříkejte spoje leak detektorem a zjistěte netěsnosti. Pak připojte solární vozík k čerpadlové jednotce a tlačte do systému nemrznoucí směs. Systém odvzdušněte povolením šroubu u separátoru vzduchu a pokračujte v odvzdušňování.
Kontrola průtoku
Regulátorem průtoku nastavte požadovaný průtok nemrznoucí směsi v solárním systému. Průtokoměrem ověřte, zda kapalina systémem cirkuluje. Průtokem lze zjistit i hydraulicky správné zapojení solárního systému i jeho tlakovou ztrátu.