Velikost malých panelákových koupelen může být do tří metrů čtverečních, což není moc. Představíme vám proto osvědčené triky, jak ji zařídit, aby byla hezká, účelná a působila opticky větší. Opravdu to jde.
Malé koupelny vyžadují světlé barvy obkladů a dlažeb, zejména pokud nemáte v koupelně okno. Světlé tóny, jako bílá, krémová nebo béžová umí prostor opticky zvětšit a prosvětlit. Nedávejte ani tmavou dlažbu na zem. Na stěnu můžete dát třeba bílý lesklý obklad a na podlahu módní imitaci betonu v podobě světle šedé dlažby. Světlý obklad lze zkombinovat i s dlažbou v designu světlého dřeva. Pokud se nechcete vzdát výraznějších barev, vždy volte jednu a použijte ji jen jako dekorativní obklad na část stěny. Originální je patchworkový obklad nebo barevná mozaika.
Zkuste velké kachle
Velkými formáty obkladů malou koupelnu sjednotíte. Hodí se totiž i do malých koupelen. Malé rozměry obkladů a dlažeb koupelnou totiž moc vizuálně rozkouskují. Oproti tomu velké formáty obkladů a dlažeb ji umí sjednotit do souvislého celku a opticky jí dodají i pár centimetrů navíc. Velkoformátové obklady a dlažby umí udělat velkou službu. Jsou totiž rektifikované a lze je tedy pokládat s minimálními spárami, které nerozdělují prostor v koupelně na menší části. K vizuálnímu rozšíření koupelny si dopomožte i velkými zrcadly a vhodným osvětlením, které je zde klíčové.
Jak si poradit s pračkou
Pokud je váš byt tak malý, že musí opravdu do koupelny, zvolte si úzkou pračku. Dnes i ty slim varianty praček v klidu vyperou i 7,5 kilogramů prádla. Důležitá je totiž velikost bubnu a důmyslné konstrukční řešení. Variantou je i mini pračka na 3 kilogramy prádla pod umyvadlo, pokud v garsonce bydlíte sami a stačí vám to. Myslete ale na to, že občas budete chtít vyprat záclony, ložní prádlo nebo deku. Někdy se ale dá dát pračka do kuchyňské linky, technické místnosti nebo předsíně. Tam také záleží na tom, jak je řešený přívod vody a odpad.
Kam s vanou
Možná také řešíte dilema, zda si do malé koupelny zvolíte sprchový kout nebo vanu. Pokud si nedokážete představit den bez zakončení v podobě horké koupele, určitě budete potřebovat vanu. Hledejte ale takovou, která vám v koupelně nezabere moc místa. Na trhu je spousta van speciálně navržených pro malé koupelny. Mohou být asymetrické i rohové. Nedávejte si zbytečně do panelákové koupelny moc velkou vanu, která spotřebuje hodně vody. Zabere moc místa a nevýhody pocítíte při spotřebě vody.
Jaký zvolit sprchový kout
Do sprchového koutu si dejte vždy posuvné dveře, ať vám ty zavírací nezasahují do prostoru. Vybírat si můžete z mnoha sprchových koutů, s vaničkou ve tvaru čtverce, rohového trojúhelníku, čtvrtkruhu, obdélníku i atypické tvary. Zvolte si pro sprchový kout nejvhodnější místo tak, abyste maximálně využili dispozice koupelny. Vhodnou alternativou je i menší vana s vanovou zástěnou nebo sprchový kout s hlubokou sprchovou vaničkou.
Koupelnový nábytek
Využijte skříňky pod umyvadlem, velké skříňky se zrcadly nad ním, rohové poličky, uzavíratelné regály až ke stropu a využijte všechny úložné prostory. Výborný je i otopný žebřík, kam lze pověsit a sušit ručníky. Pamatujte si, že pokud mají police a regály dvířka, třeba i posuvná, prostor bude vždy mnohem uklizenější.