Ke správným Velikonocům patří jednoznačně i pomlázka z vrbového proutí, nejlépe pak vlastnoručně upletená. Pokud jste to ale doposud ještě nikdy nezkoušeli, vůbec se nemusíte bát. Připravili jsme pro vás návod, podle kterého si zvládne uplést velikonoční pomlázku opravdu sami, i když budete úplný začátečník. Nejvhodnější doba na řezání vrbového proutí začíná už od konce listopadu do konce února. Později již vrbové proutky začínají rašit a pomlázka se z nich špatně plete. Nejvíce se plete pomlázka z osmi vrbových prutů.
Vrbová pomlázka
Na pletení jsou nejvhodnější proutky vrby bílé, která roste zejména podél rybníků, potoků i řek a má pružné nelámavé velmi vhodné výhonky. Před použitím vždy vrbové pruty na nějakou dobu namočte do vody. Nejdříve vezměte jeden z prutů asi metr dlouhý a pak jej nožem rozpulte, abyste si vyrobili část potřebnou na omotávání rukojeti vámi pletené pomlázky. Pak si připravte osm stejně dlouhých a silných vrbových prutů. Na konci pletení je třeba vložit asi palec od spodního konce tuto omotávací část a následně začneme omotávat půlený prut vždy směrem ke špičce pomlázky. Tato rukojeť by měla mít délku ne větší než 12 centimetrů. Přečnívající pruty následně pod držadlem uřežeme.
Jak se plete pomlázka
Pomlázku pak důsledně splétáme ve směru špičkami prutů k sobě. Svazek prutů si rozdělíme ve vějíři přesně na polovinu. Do každé ruky si vezmeme jednu půlku prutů, tedy celkem čtyři pruty. Proutek, který je umístěný nejvýše nahoře u jedné ze stran vložíme mezi proutky přesně na druhou stranu a spodem jej pak vrátíme zpět na svou stranu, tentokrát však úplně však dolů. To samé opakujeme vždy zrcadlově na druhé straně a pak střídáme vždy pravidelně levou a pravou stranu našeho vějíře prutů. Proutky držíme při splétání vždy co nejníže a následně je utahujeme směrem od sebe do stran. Na konci pak mezi pruty ještě zapleteme provázek a pomlázku pevně svážeme. Provázek pak nakonec můžeme zamaskovat pentlemi.