Nejtypičtější velikonoční cukroví je pečený velikonoční beránek a zajíček. Připravit si můžete velikonoční jidáše, boží milosti, velikonoční kuřátka a další zvířátka. Peče se podobné cukroví jako třeba na Vánoce. Všechny velikonoční sladkosti a cukroviny mohou hrát barvami a oslavovat příchod jara.
Velikonoce zakončují Svatý týden, který začíná květnou nedělí. Velikonoční svátky oslavují život, smrt a vzkříšení Ježíše Krista a pečou se nejrůznější druhy sladkostí. Připomeňte dětem svým dětem vaše mládí spojené s dětstvím u babičky. Poraďte jim jak ozdobit velikonoční vajíčka a zapojte je i do pečení.
Velikonoční nepečené cukroví
Suroviny:
Na těsto:
- 12 dkg másla
- 20 dkg piškotů
- 18 dkg cukru moučka
- 2 lžíce kakaa
- 2 lžíce mléka
- 3 lžíce rumu
Na náplň:
- 1 žloutek
- 10 dkg másla
- 10 dkg cukru moučka
- rum
- čokoládová poleva na ozdobení
Postup:
Suroviny na těsto zpracujte na vále a nechte odpočinout. Do tvořítek těsto plňte podobně jako vosí hnízda. Můžete použít tvořítka s velikonočními motivy nebo klasická vosí hnízda. Pak udělejte otvor a naplňte ho připraveným krémem. Přilepte na spodek piškot. Nechte v chladu ztuhnout a cukroví polijte čokoládovou polevou, Dozdobit ho můžete podle fantazie třeba i s dětmi, které mohou vyrobit i ozdoby z papíru. Podívejte se třeba jak vyrobit velikonočního zajíčka.
Drobné velikonoční cukroví pro koledníky i rodinu
Suroviny:
- 250 g hladké mouky
- 90 g moučkového cukru
- 140 g másla
- 2 žloutky
- špetka mletého hřebíčku
- špetka mletého zázvoru
- 1 kávová lžička octa
- šťáva a kůra z 1 citronu
- bílky a moučkový cukr na polevu
- marmeláda na slepení
Na polevu:
- 1 vaječný bílek
- 100 g moučkového cukru
- ½ kávové lžičky škrobu
Postup:
V misce promíchejte hladkou mouku, moučkový cukr, hřebíček, zázvor a citronovou kůru. Přidejte žloutky, ocet, změklé máslo a citronovou šťávu. Vypracujte hladké nelepivé těsto a nechte odležet alespoň 1 hodinu v chladničce.
Odpočinuté těsto vyválejte na vále nebo silikonové podložce přes pečicí papír na tloušťku asi 2 mm a vykrajujte velikonoční motivy. Vykrájené tvary pokládejte na plech vyložený papírem na pečení a dejte do vyhřáté trouby. Pečte pár minut při teplotě 180 °C. Až cukroví bud mít růžové okraje, vyjměte ho z trouby a nechte vychladnout.
Vychladlé cukroví polijte bílkovou polevou zhotovenou třením uvedených ingrediencí. Jakmile je poleva lesklá a linka z ní se nerozpíjí, můžete začít zdobit. Cukroví promazávejte marmeládou nebo džemem ředěným šťávou z citronu nebo limety. Pokud budete vykrajovat cukroví ve tvaru vajíček, můžete je také slepit vanilkovým pudinkem imitujícím žloutek. Poslouží i jako pěkná velikonoční výzdoba.
Boží milosti
Suroviny:
- 500 g hladké mouky
- ½ balíčku prášku do pečiva
- 4 vajíčka
- 8 lžic rumu
- špetka strouhané citronové kůry
Na obalování:
- Moučkový cukr
- Vanilkový cukr
Postup:
Vypracujte těsto z mouky, prášku do pečiva, špetky citronové kůry, rumu a vajíček? Hněťte ho tak dlouho, až bude tuhé a nebude se sypat. Na vále vyválejte z těsta plát o síle 3 mm a z něj rádýlkem vytvořte nudličky široké 3 cm, které rozdělíte na obdélníčky. Smažte je v oleji dozlatova z obou stran a ještě teplé obalujte v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým cukrem.
Velikonoce připadají na neděli následující po prvním jarním úplňku. Pokud je první jarní úplněk v neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. Velikonoční pondělí tak může připadnout na den v rozmezí od 23. března do 26. dubna.
Často kladené otázky
Velikonoce jsou spojovány se vzkříšením Ježíše Krista. Na tyto svátky se připravují postní dobou, která trvá 40 dní a začíná Popeleční středou. Po Velikonocích nastává velikonoční doba, která trvá 50 dní a tvá až do svátků Seslání Ducha svatého.
Svatý týden začíná Květnou nedělí a končí Velikonocemi v neděli na Vzkříšení. Dny Svatého týdne označujeme jako Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Mezi tradiční zvyky spojené se Svatým týdnem patří odlet zvonů do Říma.