Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem na celém světě a volně navazují i na svátky pohanské. Jsou obdobím radostného vítaní jara a dodržování lidových tradic. Přinášíme pár tipů na velikonoční dekorace.
K jaru neodmyslitelně patří Velikonoce s mnoha pestrými barvami. Mezi jeden z hlavních symbolů Velikonoc patří vajíčka, která jsou symbolem nového života. Důvod barvení vajíček byl dříve zejména praktický. Při 40 denním půstu se totiž nesmí jíst maso, mléčné výrobky a ani vejce. Nahromaděná vejce se tedy musela zužitkovat. Nejdříve se vajíčka barvila pouze na červeno, snad proto se říkávalo „Červené pondělí“. Až později se objevila vajíčka různobarevná.
Jak nabarvit vajíčka barvami
Na venkovní dekorace stačí umělá vajíčka nebo kraslice, které lze zavěsit na větvičky vrby nebo dát do ošatky. Existují i keramická nebo dřevěná vajíčka, která lze dát i na zápraží, na parapet či na terasu. Pokud chcete koledníkům nabarvit uvařená vejce natvrdo, dejte je do sklenic s vodou teplou asi 45 °C a do každé dejte pytlíček barvy. Promíchejte se lžící octa, který zafixuje barvu. Na lžíci položte vejce, ponořte je do barvy a jakmile se obarví, opět je lžící vyndejte. Dejte je na kuchyňské papírové utěrky a pak je tukem vyleštěte.
TIP: TOP 5 tipů, jak neobvykle ozdobit velikonoční vajíčka
Jak nabarvit vajíčka přírodní cestou
Naše babičky používaly přírodní barviva. Přírodní barvivo dejte do sklenice od okurek a zalijte asi 45 °C teplou vodou. Přidejte lžíci octa. Vejce dávejte do vody lžící a nechte je tam asi 20 minut. Čím déle je tam necháte, tím bude barva výraznější. Přírodní barvy vyžadují více času na obarvení vajíček.
- červená – barva se získávala z červené řepy, červených slupek cibule nebo z červeného zelí
- zelená – ze špenátu, kopřiv nebo z mladého ječmene
- žlutá – ze slupek z cibule po krátkém povaření nebo ze šafránu
- hnědá – silnější odvar ze slupek z cibule nebo odvar z dubové kůry
- černá – z roztoku sazí nebo ze silného odvaru dobové kůry
Tradiční velikonoční barvy
Velikonoce jsou plné barev. Většinou je to červená, zelená, žlutá, oranžová a modrá. Letos můžete sáhnout i po jemnějších pastelových barvách, bílé i stříbrné. A jaký je význam velikonočních barev?
- Červená je symbolem života, vášně a lásky. Ochraňuje nás před démony.
- Žlutá je barva optimismu, slunce i kuřátek, dodává energii a navozuje pocit uvolnění.
- Modrá je symbolem čistoty a víry. V mnoha krajích jsou modré i tradiční kraslice.
- Zelená barva symbolizuje mládí, probouzející se přírody i pocitu bezpečí.
Velikonoční zvířátka
Dalším z tradičních symbolů velikonoc jsou velikonoční zvířátka. V období Velikonoc přichází na svět mnoho mláďátek a jejich postavičky jsou stylovou dekorací. Velikonoční zajíčci jsou symbolem oslavy jara. K dalším zvířátkům patří slepička, kohoutek a kuřátka. Jsou symbolem plodnosti, úrody i nového zrození života. Velikonoční ovečka a hlavně beránek je v křesťanství symbolem obětovaného božího beránka. Beránka si také můžete upéct, stejně jako mazanec nebo jidáše.
TIP: Jak vyrobit velikonočního zajíčka z papíru
Velikonoční věnec
Věnec si můžete pověsit na dveře i na jiná místa. Velikonoční věnce lze položit na jídelní stůl, komodu nebo konferenční stolek. Věnce jsou na velikonoce většinou proutěné, stejně jako pomlázka a vesele zdobené. Ke zdobení můžete použít vajíčka, skořápky, umělé květiny, motýlky, ptáčky, kuřátka, zajíčky, barevné lýko i stuhy. Ke zdobení domovů použijte i petrklíče a jarní cibuloviny.