Pokud právě stojíte před otázkou, jak postavit správně schodiště, podívejte se, jak si jej snadno vypočítat tak, aby bylo bezpečné a plnilo svoji funkci.
K výpočtu jednoramenného schodiště si musíme nejdříve zjistit konstrukční výšku podlaží, což je vertikální vzdálenost mezi podlahou v přízemí a patrem nebo podkrovím. Následně si musíme změřit výšku jednoho schodu. Ideální výška schodu vzhledem k průměrné délce kroku je rozmezí od 150 mm do 190 mm.
Doporučujeme však spíše volit nižší schody. S větší výškou bude současně stoupat také strmost schodiště, délka schodnice bude kratší a nakonec budeme mít i méně schodů. Poměr schodnice by však vždy měl umožňovat pohodlnou chůzi.
Jak vypočítat jednoramenné schody
- Použijeme vzorec 2 h (výška schodu) + b (šířka schodu) = 630 mm.
Můžete také hodnoty dosadit do některé z internetových kalkulaček, kde se dozvíte i úhel sklonu. Ten by nikdy neměl přesáhnout 35 stupňů, což je nejvyšší možná udávaná hodnota pro bytové domy.
Výška a šířka schodu vždy tvoří pravý úhel, můžeme si délku jednotlivé schodnice vypočítat pomocí Pythagorovy věty:
- c ² (délka schodnice pod jedním schodem) = a² (délka schodu) + b² (šířka schodu)
Výsledek si následně vynásobte počtem schodů.
Výpočet sklonu si můžete provést goniometrickou funkcí:
- tg úhlu = podílu délky a šířky schodu
nebo
- ctg = podíl šířky a délky
Po výpočtu si vždy ještě ověřte, zda schodiště splňuje požadavky na podchodnou a průchodnou výšku.
Výpočet dvojramenného schodiště
U dvojramenného schodiště musíte také nejprve určit konstrukční výšku podlaží. Základním rozdílem mezi jednoramenným a dvojramenným schodištěm je, že rameno u dvojramenného schodiště neprobíhá kompaktně a je rozděleno mezipodestou. Výška schodu by měla být v podobném rozmezí jako u jednoramenného schodiště mezi 150 mm a 190 mm. I v tomto případě platí, že vyšší schod se rovná strmější schodiště, schodnice je kratší a počet schodů menší.