Na krásnou a pečlivě udržovanou zahradu si uděláte zahradní jezírko i svépomocí. Může plnit funkci koupací i okrasnou nebo jej můžete využívat pro chov ryb.
Zahradní jezírka jsou poslední dobou běžným doplňkem v mnoha zahradách. Je velmi příjemné koukat se na klidnou vodní plochu obklopenou kapradím a smočit si v létě nohy v osvěžující vodě. Vybudovat si svou odpočinkovou zónu na vlastní zahradě není až takový problém.
Tip: Sníte o možnosti jít z postele rovnou do bazénu?
Vhodné umístění jezírka
Pokud chcete, aby bylo vaše zahradní jezírko obklopeno rozmanitým vodním porostem, vyberte si takové místo, kam alespoň 4 hodiny denně svítí slunce. Ostré polední slunce v letních měsících naopak není pro zahradní jezírko tou nejlepší variantou. Lepší je dát jej do stínu nebo alespoň polostínu. Nejvhodnější je umístění jezírka na jižní stranu vašeho rodinného domu nebo chalupy. Neumisťujte ho blízko stromů a keřů, abyste se vyhnuli neustálému čistění jezírka od zahnívajících spadaných listů.
Výběr správného jezírka
Je třeba také vybrat materiál, z jakého bude vyroben. V současnosti je možné si zakoupit hotové jezírkové nádrže, nebo foliovaná koupací jezírka. Hotové rybníčkové nádrže jsou v mnoha variantách různých velikostí a tvarů. Vyrobeny jsou z vysoce odolného polyetylenu. Hodí se pro menší zahrady, jsou s největší plochou než 8 m². Foliované jezírko vám dá nejširší možnost se kreativně projevit. Rozhodnete se, jak bude hluboké, velké a jakého tvaru. Výstavba vyžaduje o něco více úsilí a určitou zdatnost. Je třeba vyhloubit pro jezírko místo, terén se musí přesně vymodelovat pro mělčiny i hlubokou vodu. Okolo rybníčku je nutné vykopat 15 cm hluboký příkop, kam se společně s folií ukládá také ochranná geotextilie.
Koupací jezírko
Změkčené PVC je výborně tvarovatelné a odolné proti slunce ani mrazu. Folii modelujte a natahujte během teplejších dní, snadněji změkne a přizpůsobí se terénu. Pod folii je třeba dát netkanou geotextilii, aby kořeny a kameny neponičili folii. Koupací jezírka jsou podobná zahradním bazénům, vypadají ale přirozeněji. O kvalitu vody v nich se nemusíte tak často starat. To zvládají vodní živočichové a rostliny, které tuto vodu pročišťují samovolnými přírodními procesy. Je třeba zvolit větší rozlohu. Pokud si chcete v koupacím jezírku zaplavat, je třeba dostatečný prostor.