Zápach z pračky: Jak s ním navždy skoncovat?

Automatická pračka nám usnadní mnoho práce při praní, musíme jí však věnovat náležitou péči, aby bylo naše prádlo vždy pěkně voňavé. Pokud se z vaší pračky vane nevábný pach a nepomáhá ani voňavá aviváž, podívejte se, jak ji vyčistit.

Každá pračka potřebuje pravidelnou péči a čištění alespoň jednou za měsíc, abychom prodloužili její životnost. Pračka ukrývá mnoho zákoutí a úkrytů, kam se nám často ukládají zbytky pracího prášku, nečistot a mastnoty. Pak jsou živnou půdou pro vznik plísní, bakterií a nelibého zápachu, kterým může načichnout i prádlo.

Proč se v pračce tvoří zápach

V pračce je více míst, kde se mohou usazovat nečistoty, mastnota, zbytky prášku i aviváže. Většinu prádla pereme na 30 až 40 °C a při nízké teplotě se prací prostředky často zcela nerozpustí. Pak se začnou množit bakterie, tvořit plíseň a usazovat vodní kámen. Pračka začne špatně prát prádlo a nepříjemně zapáchá. Zkontrolujte, jestli se vám gelové kapsle pracího prášku v pračce vždy zcela rozpustí.

Jak zbavit pračku zápachu

Můžete si zajít do drogérie a zakoupit si vhodný přípravek, který slibuje vyčistění pračky včetně odstranění zápachu. Pokud však nechcete nadměrně používat chemii a chcete alespoň trošku šetřit přírodu, na vyčištění pračky můžete použít léty prověřené rady našich babiček, které měly prádlo vždy voňavé a svěží.

Ocet a jedlá soda na čištění pračky

Ocet a jedlá soda jsou dlouhými roky prověřené prostředky na odstranění zápachu z pračky. Ocet je netoxický, krásně desinfikuje a se zápachem si hravě poradí. Když do roztoku octa přidáte ještě navíc trochu jedlé sody, bude vaše pračka znovu vonět čistotou a bude jako nová. Prostředky, smíchejte nebo je použijte každý zvlášť. Některé pračky mají i zvláštní program určený pro čištění praček.

pračka

Jak vyčistit pračku octem a jednou sodou

Hrnek octa nalijte přímo do bubnu pračky a jedlou sodu smíchanou s vodou do přihrádky na prací prášek a aviváž. Pak spusťte nejdelší prací cyklus s nejvyšší možnou teplotou. Program můžete před vypouštěním vody přerušit a nechat roztok v bubnu pračky působit přes noc. Ráno nechte program doběhnout a vodu vypustit. Nakonec spusťte program znovu, aby se pračka pořádně propláchla na 90 až 95 °C.

Vyčistěte těsnění kolem dvířek pračky

Roztokem octa a sody vyčistěte i těsnění na dveřích, kde se usazuje spousta nečistot. Odstraňte usazené vlasy, zbytky pracích prostředků, kapesníky, ponožky, knoflíky, mince a další věci. Pak hadříkem namočeným v roztoku pořádně vyčistěte těsnění. Dvířka mezi praním nikdy nezavírejte, jinak vytvoříte živnou půdu pro bakterie a plísně, horký vzduch v pračce zatuchne a stejný pach nasaje i vaše prádlo.

Jak vyčistit dávkovač pračky

Alespoň jednou za měsíc vyčistěte i zásuvku na dávkovač aviváže a prášku na praní. Vyndejte jej úplně ven a důkladně umyjte horkou vodou pomocí zubního kartáčku. Důkladně vyčistěte starým zubním kartáčkem i prostor pod dávkovačem. Při každém praní se zde usazují zbytky použitých prostředků, které zde vytvoří nános, který často pokryje černá plíseň.

Vyčistěte filtr pračky

Na přední straně pračky dole uvidíte malá dvířka, kde se ukrývá filtr. Často se zde zachytí sponky, knoflíky, mince, mince, vlasy či nitě. Vše z filtru vysypte a propláchněte ho pod tekoucí horkou vodou. Opakujte to každé 3 měsíce.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *